Zem sa opäť zatriasla, susedné Južné Čechy zasiahlo zemetrasenie, ozval sa dunivý hukot


Zemetrasenie v Čechách: Ozval sa hukot, ľudia cítili otrasy

Foto: Zem sa opäť zatriasla, susedné Južné Čechy zasiahlo zemetrasenie, ozval sa dunivý hukot
Zobraziť detail

Neklamné chvenie, hukot ako od tanku a dunenie, ktoré nahnalo strach. Južné Čechy v utorok večer opäť zasiahlo zemetrasenie. Otrasy zaznamenali po pol ôsmej večer v oblasti Mirotic na Písecku a podľa Geofyzikálneho ústavu Akademie věd ČR malo magnitúdo minimálne 3,2.

Na prvý pohľad síce nejde o nič extrémne, ale na české pomery ide o udalosť, ktorá rozhodne neostala bez povšimnutia.  „Na české pomery išlo o stredne slabé zemetrasenie, pretože naša krajina je inak seizmicky pomerne pokojná.“ uviedla pre portál iDNES seizmologička Pavla Hrubcová.

Déjà vu z minulého roka? Presne rovnaké miesto, rovnaký mesiac Čo je však ešte zarážajúcejšie – nejde o prvý prípad. Hrubcová pripomenula, že k takmer identickému zemetraseniu došlo aj pred rokom:

„Vtedy bolo detekované v hĺbke asi 23 kilometrov a bolo o niečo silnejšie, otrasy dosiahli magnitúdo 3,5.“ 

Aj predchádzajúce otrasy boli v marci, konkrétne v roku 2012. Tri marcové otrasy v troch rôznych desaťročiach? Náhoda? Hrubcová tvrdí, že áno.

Ozval sa hukot, pripomínal ťažkotonážne stroje A hoci otrasy boli oficiálne klasifikované ako stredne slabé, pocitovo ich mnohí opisovali oveľa intenzívnejšie. „Aj keď sa jednalo o stredne slabé zemetrasenie, škody by som úplne nevylúčila,“ varovala Hrubcová a pripomenula, že minulý rok sa v oblasti objavili drobné trhliny a poškodenia.

Ozýval sa vraj silný hukot, dunenie a vibrácie, ktoré pripomínali prejazd ťažkotonážnych vozidiel. Dokonca aj odborníci v teréne mali čo cítiť. Za intenzívnejším šírením seizmickej energie môže byť podľa odborníkov zloženie hornín v Českom masíve, ktoré umožňuje šírenie vĺn s malým útlmom. Aj preto otrasy zaznamenali ľudia až na Šumave.

Vedci prosia o pomoc verejnosti: Dajte nám vedieť, čo ste cítili. Geofyzikálny ústav pri takýchto udalostiach nespolieha len na prístroje. Cenným zdrojom sú aj zážitky ľudí priamo z miesta.

  „Rada by som touto cestou vyzvala dotknutých čitateľov, aby vyplnili makroseizmický dotazník, ktorý nájdu na našich stránkach.“  vyzýva Hrubcová. Minulý rok sa takto zišlo vyše 1 500 odpovedí, ktoré odborníkom pomohli presnejšie zmapovať dopad zemetrasenia.



Najnovšie v Banskobystrickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia