Sonografické vyšetrenia prsníkov pre mladé ženy sa rušia, mamografia však zostáva kľúčová


Sonografické vyšetrenia prsníkov pre mladé ženy sa rušia

Foto: Sonografické vyšetrenia prsníkov pre mladé ženy sa rušia, mamografia však zostáva kľúčová
Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com

Od 1. júla 2025 nastáva zásadná zmena v prevencii rakoviny prsníka na Slovensku. Preventívne sonografické vyšetrenia prsníkov pre mladé asymptomatické ženy sa rušia. Ministerstvo zdravotníctva SR tento krok odôvodňuje nízkou efektivitou tejto metódy u žien bez príznakov a zbytočnou psychickou záťažou, ktorú môže vyvolať.

Tento krok vyvolal medzi slovenskými ženami rôzne reakcie, najmä znepokojenie a neistotu. Odborníci však považujú túto zmenu za pozitívny krok. Táto reforma je podľa nich dôkazom modernizácie slovenského zdravotníctva a prispôsobovania sa európskym štandardom. Sonografia prsníkov, ktorá sa využívala ako preventívna metóda, nebola v Európskej únii ani vo svete uznávaná ako efektívny nástroj na skríning rakoviny. Namiesto toho sa kladie dôraz na iné formy prevencie.

Samovyšetrenie a mamograf

Podľa gynekologičky MUDr. Denisoy Marcišovej, ktorú oslovil portál interez.sk, je sonografia prsníkov metodikou, ktorá nedokáže vždy spoľahlivo odhaliť rakovinu v počiatočných štádiách a často vedie k zbytočnému stresu a nákladným procedúram, ako sú biopsie alebo operácie, ktoré nemusia byť nevyhnutné. V súčasnosti sa ako efektívnejšia forma prevencie považuje pravidelné samovyšetrenie prsníkov, ktoré si každá žena môže vykonávať raz mesačne.

Pre ženy, ktoré vykazujú zmeny na prsníkoch alebo majú genetickú predispozíciu, sú naďalej dostupné ďalšie vyšetrenia, ako je mamografia, ktorá je presnejšia v zachytávaní rakoviny v ranných štádiách.

Gynekologička Marcišová, ktorá má skúsenosti zo Švédska, kde tento typ prevencie neexistuje, zdôrazňuje, že podobné reformy už prebehli v iných európskych krajinách, ako napríklad v Českej republike, kde sa sonografia prsníkov prestala používať pred siedmimi rokmi. Táto zmena zároveň prispeje k väčšej efektivite v diagnostike rakoviny prsníka a zároveň uvoľní kapacity pre ženy, ktoré naozaj potrebujú odbornú pomoc.

Dôvodom zrušenia preventívneho sonografického vyšetrenia je tiež to, že rakovina prsníka má u mladších žien často rýchlejší priebeh. Dvojročný interval vyšetrení, ktorý doteraz platil, preto v ich prípade nemusí byť postačujúci. Navyše, vo fertilnej žľaze mladých žien sa častejšie vyskytujú nezhubné útvary, ktoré môžu imitovať zhubné nádory. Výsledkom bývajú ďalšie, často invazívne vyšetrenia, ktoré zvyšujú stres i finančné náklady.

Zmena bola schválená koncom minulého roka v rámci legislatívnych úprav. Okrem zrušenia sonografického skríningu sa rozširuje aj vekové rozpätie pre skríning mamografiou – z pôvodných 50 až 69 rokov na 45 až 75 rokov. Vďaka tomu sa zabezpečí širšie pokrytie rizikovej skupiny žien.



Najnovšie v Banskobystrickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia