Lucia prišla počas osem hodinovej operácie o kus pečene, žlčník, jednu nadobličku, časť hornej dutej žily, časť bránice a vaječník, to všetko kvôli tomu, aby prežila nákazu pásomnicou líščou (Echinococcus multilocularis). Život jej zachránili špičkoví chirurgovia v Banskej Bystrici, v centre pre liečbu echinokokózy. O celom prípade informuje Marcela Fuknová, jojkárska redaktorka zdravia, a zdieľal to aj výkonný predseda predstavenstva - banskobystrickej regionálnej správy ciest, Martin Turčan, ktorý upozorňuje občanov Banskobystrického kraja, aby boli predovšektým v lesoch opatrní.
Fuknová uvádza, že sa s Luciou osobne stretla: “Dnes som mala pri rozhovore s Luciou, ktorá mala v čase operácie len 4 ročnú dcérku a s ďalšou nakazenou mladou ženou 27- ročnou Simonou, ktorá má iba ročné bábätko a ešte stále, 7 mesiacov po operácii, má drén zo žlčových ciest, naozaj zimomriavky,” ich príbehy boli nesmierne silné a dojímavé.
Pásomnica líščia vytvára v tele cysty, ktoré sa správajú ako rakovina - neustále rastú a napádajú ďalšie a ďalšie orgány. Bez včasného zásahu môže ísť o smrteľné ochorenie.
Podľa odborníkov je nositeľom tohto nebezpečného parazita až 70% líšok v Žilinskom kraji. Prípady nákazy sa však vyskytujú aj v Banskobystrickom a Prešovskom kraji.
Nákaza sa na človeka prenáša vajíčkami parazita, ktoré sa nachádzajú v truse a moči infikovaných líšok. Tieto mikroskopické vajíčka (veľké len 30 mikrometrov) sa môžu nachádzať na lesných plodoch ako napr. maliny či čučoriedky, ale aj na zelenine či ovocí z vlastnej záhrady, najmä ak sa v jej okolí nachádza divá zver: “Pekne vás prosím,nejedzte v lese neumyté čučoriedky ani maliny a ani nič neumyté z vlastných záhrad,” uvádza Fuknová. Prevencia vo forme umývania ovocia či zeleniny pred ich konzumáciou je v tomto prípade najlepšou a nevyhnutnou ochranou.