Podvodníci neustále vymýšľajú rôzne spôsoby, ako vylákať od ľudí finančné prostriedky. Snažia sa vzbudiť dôveryhodnosť, útočia na ľudské city, často sľubujú veľké finančné výhry. V posledných dňoch sa opätovne šíria podvodné SMS správy, ktorých cieľom je vylákať peniaze od ustráchaných rodičov.
Ako informovala Banská Bystrica na sociálnej sieti, podvodníci sa vydávajú za deti. Tvrdia, že sa im pokazil telefón a že majú nové telefónne číslo. Ak adresát zareaguje, podvodník pokračuje v komunikácii a snaží sa ho presvedčiť, že sa ocitol v núdzi a súrne potrebuje finančné prostriedky.
Rodičia v snahe pomôcť svojmu dieťaťu, bez overenia si pravdivosti informácií, okamžite zareagujú a pošlú peniaze na falošný účet, čím prídu o svoje peniaze.
„V takýchto prípadoch odporúčame: Na podozrivé SMS správy nikdy neodpisujte. Neklikajte na odkazy, neposielajte peniaze ani žiadne údaje. Overte si situáciu priamo u svojho dieťaťa alebo blízkeho osobne alebo na jeho bežnom telefónnom čísle. Ak ste na správu zareagovali, oznámte to najbližšiemu oddeleniu Policajného zboru. Upozornite rodinu a dohodnite si postup pri podobných prípadoch,“ uviedlo mesto.
Príklady podvodných správ: „Mamiiiiii, pokazil sa mi telefón, teraz používam toto číslo. Ozvi sa mi na WhatsApp.“ Alebo: „Ahoj mami, mám nový mobil. Ulož si ma, prosím. Môžeš mi aj napísať tu.“
Hromadne sa šíri aj whatsappová správa, v ktorej známy kontakt žiada o hlasovanie v súťaži za dcéru alebo dcéru jeho blízkych priateľov. Súčasťou registračného procesu pri hlasovaní je však skopírovanie „kódu“. A po jeho zadaní už kontrolu nad WhatsApp účtom preberá podvodník.