Na prvý pohľad je to pekná scéna - deti si hrajú na dvore, jazdia na bicykloch, kolobežkách, stavajú hrady z piesku či skúšajú nové lopty. Problém však nastáva v momente, keď zábava skončí a po malých dobrodruhoch ostane na sídliskovom dvore chaos ako po výbuchu hračkovej továrne. Michal, obyvateľ jednej zo zvolenských bytoviek, upozorňuje na problém, ktorý trápi viacerých rodičov - hračky z pieskoviska neustále miznú.
„Poprosím príčetných rodičov, ktorým sa deti hrajú na pieskovisku - keď si už niečo odtiaľ vezmú, nech to aj vrátia späť a nenechávajú rozhádzané po dvore. Nemyslime len na seba, ale aj na ostatných,“ napísal Michal na sociálnu sieť s nádejou, že jeho výzva osloví tých, ktorých sa to týka.
Pod jeho statusom sa okamžite rozpútala diskusia. Mnohí súhlasne prikyvovali - nie je to prvý raz, čo sa podobná situácia opakuje.
„Rovnako to bolo aj na Záhonku. Tie hračky si deti rovno brali domov,“ pripomenula Antónia, ktorá už s podobným správaním mala skúsenosť.
Niektoré komentáre si neodpustili ani ostrý tón. „Ja sa čudujem, že ešte Slovač holá bosá nevynosila aj piesok odtiaľ,“ poznamenal ironicky Rado.
Niektoré bytovky sa už snažia situáciu riešiť - napríklad vytvorením spoločných „úložných kútikov,“ kde môžu deti ukladať svoje veci. V niektorých prípadoch obyvatelia investovali do jednoduchých uzamykateľných boxov alebo plechových búdok na hračky. Ďalšou možnosťou sú spoločné garáže či kočikárne.
Spoločné dvory patria všetkým, a preto by aj starostlivosť o ne mala byť zdieľaná. Obyvatelia sa zhodujú, že detská radosť má v každom dvore svoje miesto, ale nie na úkor bezpečnosti a čistoty. Okrem rozhádzaných hračiek môže totiž nastať aj riziko úrazov, poškodenia majetku alebo znečistenia psami.
Aj malý krok, ako je jednoduché pravidlo „čo si priniesol, to si odnes,“ môže výrazne zlepšiť každodenné spolunažívanie.