Vzácnu lokalitu Marková v Nízkych Tatrách môže zničiť ťažba dreva. Ako informovali ochranári z iniciatívy My sme len a združenia Prales, začala aj napriek tomu, že upozornili na jej mimoriadny význam. Ide o entomologický klenot, v ktorom žije napríklad aj muchárka pralesná, ktorú 160 rokov v Európe nikto nevidel.
Lokalita mala zostať bez zásahu, úmyselnú ťažbu tam zakázali na základe rozhodnutia Okresného úradu v Banskej Bystrici. Pod rúškom náhodnej ťažby z nej však už vyťažili asi 300 kubíkov dreva. Malo vraj ísť o stromy, ktoré boli napadnuté lykožrútom.
Zástupca OZ Prales Juraj Vysoký tvrdí, že si obzeral tie údajne padnuté kmene. Doplnil, že našiel ani jeden strom, ktorý by bol naletený lykožrútom, na ktorom by boli stopy.
Na miesto sa spolu s ochranármi vybrala aj televízia ta3. Ďaleko sa však nedostali, pretože cesta bola prehradená páskou a pracovník lesov im hrozil privolaním polície.
„V lokalite nedošlo k porušeniu zákona a všetky kroky boli konzultované s patričnými schválenia Štátnej ochrany prírody SR,“ uviedla pre ta3 pracovníčka z odboru komunikácie Lesov SR Laura Tettingerová.
Ochranári sa hnevajú na Správu NAPANT-u, ktorá dala na výrub stromov súhlas. Televízii sa ani napriek veľkej snahe nepodarilo získať vyjadrenie. Takisto bol ochranármi zaslaný podnet na Slovenskú lesnícko-drevársku inšpekciu.
„Ak sa majú vyvrátiť všetky pochybnosti, tak by bolo naozaj dobré povedať, či tie stromy boli napadnuté alebo nie, pretože podľa nás to bolo len zneužitie kalamitnej ťažby a v skutočnosti sa ťažili zdravé stromy,“ povedal Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.
V lesoch v Markovej bol viackrát prieskumom potvrdený výskyt mimoriadne vzácnych a kriticky ohrozených druhov živočíchov a húb, ktoré sú viazané na pralesy. Najväčšou vzácnosťou je nedávny nález muchárky pralesnej – veľkej dravej muchy, ktorá dokáže uloviť aj osu. Tento druh bol 160 rokov považovaný za vyhynutý v celej Európe, až do objavenia v Markovej.
Podľa ochranárov tu žijú desiatky druhov vzácnych húb a chrobákov, ktoré na svoje prežitie potrebujú ťažbou nenarúšané prirodzené lesy s veľkými množstvami mŕtveho dreva. Práve z dôvodu výskytu chránených a ohrozených druhov tu okresný úrad v minulosti viackrát ťažbu zakázal, naposledy v roku 2024. Spolu s blízkym Studiencom ide o výnimočne hodnotné lokality.
„Upozorňovali sme ich aj verejne, no nepomohlo. Začala sa mimoriadne kontroverzná ťažba v Studienci. Nasledovala medializácia, protest, trestné oznámenie, no aj nemedializované stretnutia s Lesmi SR a vedením Národného parku Nízke Tatry. Vyzerá to však tak, že inštitúcia, ktorá má ochranu tohto územia v popise práce a v nedávnej minulosti pripravila projekt na vyhlásenie Markovej za prírodnú rezerváciu, tu má dnes úplne iné záujmy. Je skutočne hanebné, že NAPANT-u po všetkých dátach, ktoré od nás obdržala, dokázala súhlasiť s niečím takýmto. Bohužiaľ, tento prípad je len malou časťou celej mozaiky všestrannej deštrukcie prírody, ktorá sa rozbehla za tejto vlády,“ dodal Ondrej Kameniar.