Dnes na Okresnom súde v Piešťanoch pokračoval súd s Mikulášom Černákom, niekdajším mafiánskym bossom, ktorý si odpykáva doživotie za účasť na viacerých vraždách. Podľa slovenských zákonov aj doživotne odsúdení majú po odpykaní 25 rokov právo požiadať o podmienečné prepustenie.
Návrh na podmienečné prepustenie nepodal samotný Černák, ale občianske združenie Reštart-nový život, ktoré sa venuje resocializácii odsúdených. Na predchádzajúcom verejnom zasadnutí však zdôraznil, že s týmto návrhom súhlasí a žiada, aby bol považovaný aj za jeho osobnú iniciatívu. Vyjadril ľútosť nad spáchanými skutkami a vyzval sudcov, aby zvážili jeho šancu na nový začiatok.
Posudky od viacerých odborníkov aj zamestnancov Ústavu, kde si odpykáva trest, sú pre Černáka priaznivé. Oficiálny verdikt však nakoniec nepadol, súd pojednávanie s Mikulášom Černákom odročil na 20. mája a 22. mája 2025. Informoval o tom portál noviny.sk.
Znalec z odboru psychiatrie Ivan Dóci pred súdom uviedol, že Černák netrpí a ani v minulosti netrpel žiadnou vážnou duševnou chorobou. Niekdajší boss podľa neho nikdy nespáchal vážny trestný čin pod vplyvom psychózy.
Michal Chovanec, znalec z odboru psychológie, konštatoval, že intelektovo sa Mikuláš Černák nachádza v priemere a pravdepodobnosť spáchania trestného činu v budúcnosti je podľa neho veľmi nízka. Nezistil ani žiadnu psychopatológiu, ktorá by znemožnila resocializačný proces. Podľa znalca má Černák výbavu na to, aby prípadné prepustenie na slobodu zvládol.
„Súd musí vyhodnotiť všetko, čo ovplyvňuje rozhodnutie, váhu všetkých spáchaných skutkov, koľko času od nich uplynulo, či sa vie odsúdený riadne začleniť do spoločnosti a, samozrejme, aj dosah rozhodnutia na pozostalých obetí skutkov,“ upozornil minister spravodlivosti Boris Susko.
Mikuláš Černák, narodený v roku 1966 v Brezne, sa stal jednou z najznámejších postáv slovenského organizovaného zločinu 90. rokov. Vo svete podsvetia si vybudoval povesť nekompromisného bossa banskobystrického gangu, ktorý sa neštítil násilia, vydierania ani chladnokrvných vrážd. Jeho meno sa spája s krvavou érou slovenského podsvetia, keď medzi sebou bojovali mafiánske skupiny o moc, vplyv a peniaze. Černákova skupina patrila medzi najobávanejšie na Slovensku a stála za viacerými likvidáciami nepohodlných ľudí – konkurentov, zradcov či tých, ktorí skrížili ich plány.
Doživotný trest si Černák vyslúžil za účasť na viacerých brutálnych vraždách. Medzi najznámejšie prípady patrí likvidácia podnikateľa Mariána Karcela či mafiánske popravy v rámci vojny gangov. Černák bol okrem samotného objednávania vrážd obvinený aj z osobnej účasti na niektorých z nich. V roku 2004 ho Najvyšší súd Slovenskej republiky odsúdil na doživotie, čím ukončil jeho “vládu” v slovenskom podsvetí. Okrem vrážd bol spájaný aj s ďalšími zločinmi vrátane vydierania, únosov a organizovania násilných akcií proti konkurentom.
Po nástupe do výkonu trestu začal Černák spolupracovať s vyšetrovateľmi a postupne priznal účasť na viacerých vraždách, o ktorých sa dovtedy len špekulovalo. Jeho výpovede odhalili fungovanie mafiánskych štruktúr na Slovensku a prispeli k odsúdeniu viacerých ďalších zločincov. Hoci sa verejne viackrát vyjadril, že ľutuje svoje skutky, verejnosť zostáva rozdelená – jedni ho vnímajú ako zločinca bez práva na druhú šancu, iní ako muža, ktorý po 25 rokoch vo väzení prešiel vnútornou premenou.