Ondrej Lunter sa vrátil z Taiwanu, predseda Banskobystrického kraja v krajine skúmal nové príležistosti spolupráce


Ondrej Lunter sa vrátil z Taiwanu, čo dohodol?

Foto: Ondrej Lunter sa vrátil z Taiwanu, predseda Banskobystrického kraja v krajine skúmal nové príležistosti spolupráce
Foto: Facebook/Ondrej lunter

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter sa nedávno vrátil z pracovnej cesty na Taiwane, kde spolu s delegáciou slovenských samospráv skúmal nové príležitosti pre spoluprácu. Návšteva priniesla mnoho podnetov, najmä v oblasti digitalizácie, umelej inteligencie a technologických inovácií.

Taiwan je svetovým lídrom vo výrobe mikročipov, ktoré zabezpečujú jeho ekonomickú stabilitu aj geopolitickú ochranu. Závislosť USA od týchto čipov mu poskytuje určitú bezpečnostnú výhodu pred Čínou. Príjmy z exportu pomáhajú financovať zdravotníctvo a energetiku, čo prispieva k vysokej kvalite života obyvateľov.

Hlavným centrom inovácií je výskumný inštitút ITRI v meste Hsinchu, ktorý sa inšpiroval Silicon Valley. Zamestnáva tisíce odborníkov a zameriava sa na aplikovaný výskum, čím podporuje technologický rozvoj a ekonomiku krajiny.

Slovensko potrebuje svoj silný segment

Podľa Luntera je pre Slovensko nevyhnutné nájsť oblasť, v ktorej bude excelovať a stane sa nenahraditeľnou súčasťou globálneho trhu. Kľúčom k tomu je aplikovaný výskum a inovácie, ktoré dokážu generovať podnikateľské príležitosti a zároveň podporovať sociálny štát.

„Je to otrepaná pesnička, ale stále pravdivá. Slovensko potrebuje nájsť svoj segment, v ktorom bude excelovať, stane sa nenahraditeľné v globálnom ekonomickom reťazci a vďaka tomu bude financovať hospodársky rozvoj krajiny,“ zdôrazňuje Lunter.

Zdroj/FB-Ondrej Lunter


Prepojenie Taiwanu s Banskobystrickým krajom

Hlavným cieľom pracovnej cesty bola konferencia SMART City, venovaná digitalizácii a umelej inteligencii. Ondrej Lunter rokoval aj s inštitútom ITRI, kde otvoril tému spolupráce v oblasti biologického hospodárstva. V Banskobystrickom kraji už dnes pôsobia firmy, ktoré pracujú s biologickými materiálmi a odpadmi. Technológie potrebné na ich efektívne spracovanie a hospodárske využitie sú však zatiaľ nedostatočné. Práve Taiwan by mohol byť v tejto oblasti kľúčovým partnerom.

„Verím, že spoluprácou vytvoríme potenciál pre naše firmy a umožníme im úspešne konkurovať na európskom trhu,“ uviedol Lunter.

Ďalším významným bodom programu bola diskusia o programovaní dronov na gymnáziu vo Fiľakove. Spolu so zástupcami taiwanských spoločností sa riešila možnosť vytvorenia hospodárskeho segmentu v regióne, ktorý by sa zameral na technologický rozvoj a tvorbu pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou.

Cesta sa uskutočnila na pozvanie taiwanského stáleho zastúpenia na Slovensku a bola financovaná taiwanskou vládou. Delegáciu BBSK doplnili zástupcovia Bratislavského a Košického kraja, ako aj primátor Michaloviec. Na mieste sa o delegáciu staral slovenský veľvyslanec na Taiwane Bruno Hromý.

Príklad Taiwanu môže byť pre Slovensko inšpiráciou, ako efektívne prepojiť vedu, výskum a hospodársky rozvoj. Lunter avizuje, že o ďalších krokoch spolupráce bude informovať už čoskoro.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Banskobystrickom kraji