Slovenský súdny systém sa pripravuje na mimoriadne sledovaný proces. Mikuláš Černák, niekdajší boss banskobystrického podsvetia a symbol kriminálneho podhubia 90. rokov, sa postaví pred súd s nádejou na podmienečné prepustenie. Okresný súd v Piešťanoch vytýčil dátum verejného zasadnutia na 2. apríla 2025 o 9:00, informovala JoJ-ka. Otázka, či Černák po 25 rokoch opustí brány väznice, bude onedlho v rukách sudcov.
Súdu trvalo dlhšie, než sa očakávalo. Pôvodné verejné zasadnutie plánované na minulý rok bolo odročené na neurčito. Dôvod? Potreba vypracovania kľúčových znaleckých posudkov z odboru psychológie a psychiatrie. Tieto posudky dorazili na súd ku koncu roka 2024 a začiatkom januára 2025 boli odovzdané aj procesným stranám. O ich obsahu sa zatiaľ mlčí, no práve ony môžu byť rozhodujúcim faktorom v otázke jeho prepustenia.
Návrh na podmienečné prepustenie nepodal samotný Černák, ale občianske združenie Reštart-nový život, ktoré sa venuje resocializácii odsúdených. Mikuláš Černák však na predchádzajúcom verejnom zasadnutí zdôraznil, že s týmto návrhom súhlasí a žiada, aby bol považovaný aj za jeho osobnú iniciatívu. V súdnej sieni znovu vyjadril ľútosť nad spáchanými skutkami a vyzval sudcov, aby zvážili jeho šancu na nový začiatok.
Černák si odpykáva doživotný trest za účasť na viacerých vraždách. Podľa slovenských zákonov však aj doživotne odsúdení majú po odpykaní 25 rokov právo požiadať o podmienečné prepustenie. Černák túto možnosť využil a teraz čaká na rozhodnutie, ktoré môže definitívne zmeniť jeho osud.
Mikuláš Černák, narodený v roku 1966 v Brezne, sa stal jednou z najznámejších postáv slovenského organizovaného zločinu 90. rokov. Vo svete podsvetia si vybudoval povesť nekompromisného bossa banskobystrického gangu, ktorý sa neštítil násilia, vydierania ani chladnokrvných vrážd. Jeho meno sa spája s krvavou érou slovenského podsvetia, keď medzi sebou bojovali mafiánske skupiny o moc, vplyv a peniaze. Černákova skupina patrila medzi najobávanejšie na Slovensku a stála za viacerými likvidáciami nepohodlných ľudí – konkurentov, zradcov či tých, ktorí skrížili ich plány.
Doživotný trest si Černák vyslúžil za účasť na viacerých brutálnych vraždách. Medzi najznámejšie prípady patrí likvidácia podnikateľa Mariána Karcela či mafiánske popravy v rámci vojny gangov. Černák bol okrem samotného objednávania vrážd obvinený aj z osobnej účasti na niektorých z nich. V roku 2004 ho Najvyšší súd Slovenskej republiky odsúdil na doživotie, čím ukončil jeho “vládu” v slovenskom podsvetí. Okrem vrážd bol spájaný aj s ďalšími zločinmi vrátane vydierania, únosov a organizovania násilných akcií proti konkurentom.
Po nástupe do výkonu trestu začal Černák spolupracovať s vyšetrovateľmi a postupne priznal účasť na viacerých vraždách, o ktorých sa dovtedy len špekulovalo. Jeho výpovede odhalili fungovanie mafiánskych štruktúr na Slovensku a prispeli k odsúdeniu viacerých ďalších zločincov. Hoci sa verejne viackrát vyjadril, že ľutuje svoje skutky, verejnosť zostáva rozdelená – jedni ho vnímajú ako zločinca bez práva na druhú šancu, iní ako muža, ktorý po 25 rokoch vo väzení prešiel vnútornou premenou. Teraz bude na súde, aby rozhodol, či mu táto “premena” otvorí cestu na slobodu.