Primátori a starostovia v Banskobystrickom kraji spojili sily, založili iniciatívu STRED, má byť hlasom samospráv


Samosprávy v Banskobystrickom kraji chcú byť vypočuté

Foto: Primátori a starostovia v Banskobystrickom kraji spojili sily, založili iniciatívu STRED, má byť hlasom samospráv
Foto: ziar.sk

Viacerí primátori a starostovia sa rozhodli spojiť sily a založili iniciatívu STRED – novú platformu, ktorá má byť hlasom samospráv v dôležitých verejných otázkach. Jej cieľom je efektívnejšie riešiť problémy verejných služieb, pričom prvými témami sú zlepšenie zdravotnej starostlivosti a spravodlivé rozdelenie eurofondov.

Zakladajúcimi členmi iniciatívy sú okrem predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera aj siedmi starostovia a primátori, vrátane primátorov Brezna, Fiľakova, Žiaru nad Hronom, Hriňovej či starostov obcí Lenka a Jesenské. Na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici predstavili svoje zámery a zdôraznili, že chcú upriamiť pozornosť na konkrétne výzvy, ktoré ovplyvňujú kvalitu života obyvateľov.

„Samosprávy zabezpečujú 80 % verejných služieb, no ich hlas nie je dostatočne vypočutý. Chceme to zmeniť,“ uviedol Ondrej Lunter. Platforma STRED sa však nechce stať politickou stranou ani konkurovať existujúcim združeniam ako ZMOS či SK8.

Lepšia dostupnosť ambulantnej starostlivosti

Jednou z prvých oblastí, na ktoré sa iniciatíva zameria, je zdravotná starostlivosť, konkrétne situácia v ambulantnom sektore „Sieť ambulancií upadá a dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa zhoršuje. Navrhujeme konkrétne kroky, ktoré môžu tento stav zmeniť,“ vysvetlil Lunter.

Iniciatíva predstavila štyri krátkodobé a dva dlhodobé ciele, ktoré majú pomôcť:

Krátkodobé opatrenia (1 – 2 roky):

  • Podpora vzniku a udržania ambulancií v rizikových regiónoch (plánovaný rozpočet 1 mil. eur ročne).
  • Rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov, aby mohli liečiť stabilizovaných pacientov s chronickými ochoreniami.
  • Zavedenie telemedicíny pre monitorovanie pacientov na diaľku.
  • Úprava financovania lekárskych úkonov na podporu ambulancií.

Dlhodobé riešenia:

  • Reforma vzdelávania lekárov, aby sa do ambulantnej praxe dostalo viac odborníkov.
  • Novela zdravotníckych zákonov s prenesením väčších kompetencií na samosprávy.

Samosprávy nechcú prísť o financie

Druhou veľkou témou, ktorú STRED otvoril, je využívanie eurofondov. Podľa Luntera existujú obavy, že vláda môže presmerovať časť európskych financií do centrálnej správy, čím by mestá a obce prišli o kľúčový zdroj investícií.

V regiónoch majú podľa informácií pripravené projekty za 233 miliónov eur, čo je 87 % pridelených zdrojov. „Neexistuje žiadny dôvod, aby v tejto fáze niekto uvažoval o odobratí eurofondov určených na regionálny rozvoj z dôvodu toho, že by katastrofálne meškali. Neberme samosprávam dnes jediný možný zdroj investícií a rozvoja. Po tom, čo zásahy centrálnej vlády a parlamentu narobili z rozpočtov samospráv Titanic, by to bol ďalší úder, ktorý si ľudia v obciach, mestách a krajoch nezaslúžia,“ uviedol na záver Lunter.

Iniciatíva je otvorená aj ďalším primátorom a starostom, ktorí sa chcú aktívne podieľať na zlepšovaní verejných služieb a posilnení postavenia samospráv.



Najnovšie zo Slovenska