Obyvatelia Hontianskych Tesár odmietajú spaľovňu odpadu. Obávajú sa aj znečistenia vody v kúpeľoch Dudince


Občania Hontianskych Tesár bojujú proti spaľovni odpadu

Foto: Obyvatelia Hontianskych Tesár odmietajú spaľovňu odpadu. Obávajú sa aj znečistenia vody v kúpeľoch Dudince
Foto: STVR

Obyvatelia obce Hontianske Tesáre v okrese Krupina sa postavili proti plánovanej výstavbe spaľovne odpadu. Podľa informácií STVR sa obávajú, že zariadenie, ktoré má ročne spracovať 130-tisíc ton komunálneho a priemyselného odpadu, negatívne ovplyvní životné prostredie v ich regióne.

Projekt pripravuje košická spoločnosť, ktorá plánuje v blízkosti obce vybudovať centrum na triedenie odpadu. Materiály, ktoré sa nedajú recyklovať, by sa následne spaľovali. Miesto budúcej spaľovne sa nachádza približne dva kilometre od obce, čo miestnych obyvateľov pobúrilo.

Hontianske Tesáre sú známe ako pokojná oblasť s minimálnym priemyselným zaťažením. Obyvatelia aj predstavitelia samosprávy upozorňujú na to, že v okrese Krupina sa ročne vyprodukujú len dve percentá z celkového množstva odpadu, ktoré má spaľovňa spracovať. Väčšina odpadu by sa teda musela dovážať z iných regiónov.

Podľa Martina Starzyka, predsedu predstavenstva spoločnosti Granya, ktorá má stavbu realizovať, je spaľovňa nevyhnutná na riešenie problému s odpadom v regióne. Skládka, ktorá sa nachádza neďaleko obce sa onedlho zatvorí. Starzyk tak otvoril otázku problému, kam sa bude potom odpad dávať.

Spaľovňa by mala vzniknúť 2 kilometre od obce, Zdroj/STVR

Blízkosť minerálnych prameňov vyvoláva otázky

Jedným z hlavných dôvodov odporu je aj poloha plánovaného zariadenia v druhom ochrannom pásme minerálnych vôd. Miestni zástupcovia samospráv upozorňujú, že projektová dokumentácia neobsahuje dostatočné informácie o možnom vplyve spaľovne na minerálne pramene v oblasti.

„V tejto správe, ktorá má 380 strán, chýba bod 9, ktorý mal bližšie špecifikovať vplyvy tohto zariadenia na ochranu minerálnych vôd,“ upozornil primátor neďalekého kúpeľného mesta Dudince Dušan Strieborný.

Investor sa bráni tvrdením, že riziko pre minerálne vody neexistuje. Minerálne vody sa totiž nachádzajú v hĺbke 300 metrov a do takejto hĺbky spaľovňa siahať nebude. Zámer momentálne prechádza procesom posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA). Obyvatelia aj zástupcovia samospráv dúfajú, že sa im podarí výstavbu zastaviť.



Najnovšie zo Slovenska