Občania z regiónov Podpoľanie a Novohrad sú znepokojení plánmi štátu na výstavbu prečerpávacej vodnej elektrárne v obci Látky. O tomto megaprojekte sa dozvedeli len z médií, a to napriek tomu, že elektráreň má stáť na pozemkoch v oblasti Čechánky, ktorá patrí k Látkam, a zasiahne aj katastry Cinobane a Málinca. Majitelia pozemkov podľa portálu tvrdia, že o plánoch výstavby neboli nikdy informovaní. Na zastavenie projektu vytvorili petíciu. Podpisujú ju tisícky Slovákov.
Starostovia a miestni obyvatelia sú znepokojení. „Začali nám zvoniť telefóny, či sme to videli. Jeden týždeň jadrový odpad, druhý týždeň lodná elektráreň, prečerpávačka,” povedal pre médium TA3 starosta obce Látky Mário Kubič. Starosta Detvianskej Huty Pavol Šulek dodal, že mnohí obyvatelia v tejto oblasti vlastnia poľnohospodárske pozemky, ktoré by sa výstavbou mohli stratiť.
Projekt, ktorý má stáť takmer 2,5 miliardy eur, predstavuje zásadný krok v rozvoji energetickej infraštruktúry, ako uvádza Ministerstvo životného prostredia SR. Podľa rezortu tento projekt prispeje k efektívnemu využívaniu obnoviteľných zdrojov a zvýšeniu energetickej bezpečnosti Slovenska. Avšak miestni obyvatelia majú obavy, že by sa ich životy zásadne zmenili. „Najväčšie obavy sú, že ľudia by museli opustiť svoje domovy a žiť niekde inde, a to určite nechcú,” dodal starosta Kubič.
„Minister životného prostredia Tomáš Taraba navrhuje megalomanskú investíciu Prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec, ktorá zásadne ovplyvní život ľudí na Podpoľaní a ohrozí aj ich bývanie. Robí tak bez diskusie, potichu a plánuje vyhodiť 2,4 miliardy eur!“ uviedol Michal Kíča zo strany Demokrati.
Odborníci sú prekvapení presunom miesta výstavby. Doteraz sa hovorilo o výstavbe priehrady v Ďubákove, a o zmene lokality do Látok sa nehovorilo. „Myslím si, že v tejto chvíli nemá nikto dostatok informácií,” povedala pre TA3 envirokonzultantka Martina Paulíková zo WWF Slovensko.
Situácia zasiahla aj mladí pár farmárov, ktorí si budujú svoj život v dotknutej oblasti. Život na farme so svetom zdieľajú prostredníctvom sociálnych sietí a známi sú pod menom Farma pod Poľanou. V nedávnom videu však vyjadrili nespokojnosť a zúfalstvo zo situácie, ktorá ich postihla. Svoj príbeh popisujú vo videu nižšie.
Starostovia Látok a Detvianskej Huty si už vyžiadali stretnutie s ministrom životného prostredia, ktorý plánuje projekt zaradiť medzi strategické investície a dokončiť ho do roku 2035. Poslankyňa Tamara Stohlová z Progresívneho Slovenska upozorňuje na nedostatok času na diskusiu o projekte. „Trúfalosť ministra Tarabu je neuveriteľná. Vyzývame ho na okamžité zastavenie premeny projektu vodnej elektrárne Málinec na strategickú investíciu. Ak mu čo i len trochu záleží na životoch tamojších ľudí, musí povoliť debatu o sociálnych, ekonomických aj environmentálnych dopadoch projektu. My sme presvedčení, že takouto skúškou by neprešiel,“ uviedla na sociálnej sieti.
V tejto súvislosti opozičné hnutie vyzýva ministra Tarabu na okamžité zastavenie procesu transformácie projektu na strategickú investíciu, aby mohol prebehnúť širší dialóg o sociálnych, ekonomických a environmentálnych vplyvoch. Výstavba prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec by mala začať v prvom štvrťroku a byť dokončená do decembra 2036.
„Požadujeme stiahnutie návrhu. Potrebujeme Vašu podporu k hromadnej pripomienke, aby bol Taraba nútený s nami rokovať a dosiahli sme zastavenie projektu,“ doplnil Michal Kíča.
Miestni obyvatelia z Látok, Detvianskej Huty, Hriňovej, Málinca a Cinobane vytvorili petíciu, v ktorej vyjadrujú nesúhlas s výstavbou prečerpávacej vodnej elektrárne v lokalite Látky – Čechánky. „My, podpísaní obyvatelia Látok, Detvianskej Huty, Hriňovej, Málinca, Cinobane, vlastníci dotknutých nehnuteľností a ostatní občania Slovenskej republiky týmto vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby zastavila projekt na schválenie strategickej investície a následnú výstavbu a realizáciu novej vodnej nádrže a prečerpávacej elektrárne v lokalite Látky – Čechánky. Projekt nebol konzultovaný s dotknutými obcami, ich obyvateľmi, ani s vlastníkmi dotknutých nehnuteľností, pritom sa týka oblasti, ktorá je využívaná a obľúbená u širokej verejnosti na športové a rekreačné účely, ale aj na podnikateľské aktivity a bývanie. Touto petíciou vyjadrujeme nesúhlas s realizáciou projektu v uvedenej lokalite a žiadame, aby sa od jeho realizácie upustilo,” uvádza sa v petícii. Obyvatelia sa obávajú, že projekt zásadne ovplyvní ich každodenný život a ohrozí ich majetky.
Na tlačovej besede, ktorá sa konala v piatok popoludní, sa k situácii vyjadril minister životného prostredia Tomáš Taraba a odborníci zapojení do plánovania projektu prečerpávacej vodnej elektrárne. Beseda nasledovala po stretnutí ministra so starostami dotknutých obcí, na ktorom podľa jeho slov všetci zúčastnení odchádzali spokojní, keďže im objasnil detaily projektu. Taraba zároveň uistil prítomných, že výstavba vodnej nádrže nepredpokladá zatápanie obcí, domov, fariem ani chránených prírodných oblastí. Projekt je však stále v ideovej fáze a v procese plánovania a konzultovania.
V reakcii na otázky novinárov, prečo bol čas na pripomienkovanie obmedzený na iba šesť dní, minister vysvetlil, že aj keby dali ľuďom viac času, vždy by prišlo množstvo pripomienok, čo by zbytočne predlžovalo proces.
Projekt sa podľa jeho slov zakladá na maximálnych dátach a je ekonomicky výhodný, pričom má priniesť do štátnej pokladnice miliardy eur. Dodal, že by sa mal projekt dotknúť piatich chát. Budú sa však podľa jeho slov snažiť minimalizovať vplyv na obyvateľov. Doplnil aj, že by sa kvalita vody pri výstavbe ani pri prečerpávaní nemala znížiť.
Minister sa tiež vyjadril k otázke informovania verejnosti, keďže podľa neho bola táto informácia verejná od 18. decembra, kedy začali analýzu realizovateľnosti. Ak sa analýza ukáže ako neuskutočniteľná, projekt sa podľa Tarabu upraví. „My ju dáme na vládu až keď sa vysporiadame s pripomienkami,“ uviedol minister Taraba.