Ako zlepšiť vianočné trhy v Banskej Bystrici? Poslanec má viaceré nápady, ďalšie pridali ľudia. Súhlasíte s nimi?


Ako zlepšiť vianočné trhy v Banskej Bystrici? Poslanec má tieto nápady

Foto: Ako zlepšiť vianočné trhy v Banskej Bystrici? Poslanec má viaceré nápady, ďalšie pridali ľudia. Súhlasíte s nimi?
Foto: Facebook/David Kapusta

Banskobystrický poslanec David Kapusta zdieľal na sociálnej sieti príspevok, v ktorom sa zamýšľal nad tým, ako zlepšiť vianočné trhy v meste. V úvode spomenul, že na uplynulých trhoch bolo najviditeľnejšou zmenou zavedenie systému vratných pohárov a detský kolotoč v dolnej časti námestia.

Poslanec vníma vianočné trhy v centre mesta ako skvelý priestor na stretnutie sa s priateľmi a kolegami pred sviatočnými dňami. Podľa jeho slov je to príležitosť kúpiť si nejaký originálny výrobok, a zároveň javisko pre viacero podujatí organizovaných mestom.


„Na posledných trhoch ma potešilo zavedenie systému vratných pohárov. Myslím, že to fungovalo veľmi dobre. Na vrchu a spodku námestia boli drevené stánky, kde ste poháre mohli vrátiť a dostali ste zálohu za pohár späť. Páčila sa mi aj potlač pohárov a celkovo dizajn a vizuál banskobystrických Vianoc. Myslím, že si mesto zasluhuje pochvalu. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa pričinili k organizácii. Rovnako aj poďakovanie patrí tým, ktorí sedeli v stánkoch aj v mraze a vykupovali vratné poháre,“ uviedol David Kapusta.

Na druhej strane aj tento rok videl, ako by sa mohli vianočné trhy zlepšiť. Preto s mestom zdieľal niekoľko nápadov a postrehov. Prvým z nich je nejednotnosť stolíkov. „Napočítal som viac ako 10 rôznych druhov stolíkov. Každá prevádzka s občerstvením mala iný stolík a dekoráciu. Z estetického pohľadu to podľa mňa jednoducho nevyzerá dobre. Som toho názoru, že mesto by mohlo regulovať alebo napomôcť unifikovať dizajn stolíkov pri stánkoch,“ myslí si David Kapusta.

Zdroj: Facebook/David Kapusta

Za ďalší problém označil hudobný chaos a hlučnú hudbu. „Vo všeobecnosti považujem hlasitosť reprodukovanej hudby počas trhov za príliš vysokú. Veľakrát sa stáva aj to, že niektorý stánok púšťa vlastnú hudbu a opäť inú hudbu počuť z kamennej prevádzky kaviarne či reštaurácie. Keď sa k tomu pridá melódia zo šikmej veže, v nejakom momente vzniká hudobný chaos, ktorý neprispieva k pohode a príjemnej atmosfére. Zároveň som toho názoru, že skladba prehrávaných piesní by mohla byť štýlovo a hudobne jednotnejšia,“ uviedol poslanec.

Zároveň dodal, že by sa mohol vytvoriť nový, tichý a bezpečný priestor pre deti či starších ľudí. Myslím, že by sa zvýšila atraktívnosť trhov, ak by sa vytvoril dočasný stan pre rodičov s deťmi a napríklad starších ľudí nad 70 rokov. V stane by bol vytvorený príjemný priestor pre posedenie, oddych a zahriatie.Okrem týchto praktických nápadov sledujem aj nový trend, ktorý prichádza s novou generáciou mladých ľudí, ktorí menej konzumujú alkohol, napísal Kapusta.

„Dokážu v budúcnosti trhy pokryť predstavy a dopyt novej generácie? Čo by sme mali v stánkoch ponúkať? Ako umožniť, aby trhy boli dostupnejšie a príjemnejšie miesto pre deti a starších? Aká je vaša skúsenosť s vianočnými trhmi? Čo sa vám páčilo? Čo by sa mohlo zlepšiť a zmeniť? Ďakujem za názory,“ dodal poslanec v príspevku.

Názory obyvateľov

Pochvala za plastové poháre, ktoré sú už roky bežné na každom festivale? Čakal som niečo originálnejšie, ako napríklad hlinené hrnčeky vo Viedni, niečo, čo si človek môže nechať ako pamiatku na návštevu nášho mesta a nie otrasný plastový strašiak (nehovorím o dizajne). Bystrické trhy sú veľmi roztrúsene, vôbec nemám pocit, že to je vianočné mestečko, ako býva v iných miestach, kde ľudí sústredíte na kopu. Je to ako štart na vrchu a cieľ na spodku námestia. Z trhov vôbec nejde atmosféra vianočná, spájania sa a stretávania, celé je to také rozhádzané, nekoncepčné, také bystrické. Ako píšete, odvšadiaľ znie iná hudba, ten stánok má také stoly, ten iné, nevyzerá to vôbec pekne a k tomu odfláknutá výzdoba, ktorá svieti kadejako,“ komentoval príspevok Simon.

Michal súhlasí so všetkými bodmi. „K zóne pre deti a seniorov - vo Viedni bol krásny drevený domček s vnútornou výzdobou, kde bolo teplo, bol krásne vianočne vyzdobený a boli tam animácie. S deťmi sme tam strávili viac času ako na celých trhoch dokopy. Nepredpokladám, že mesto má voľnú veľkú drevenicu na to, aby sa dala niekde na námestí alebo v jeho blízkosti postaviť, ale možno nejaký priestor v budovách na námestí alebo v jeho blízkosti by sa nájsť mohol… Plachtový stan má trochu z estetického hľadiska desí. Ale áno, toto je dobrá vec, ktorá by vianočné trhy pre tieto skupiny spríjemnila, keďže vlastne okrem návštevy kolotoča, napr. tie menšie decká nemajú veľkú motiváciu ísť na trhy, alebo tam pobudnúť dlhšie ako 10 minút,“ napísal

Takisto sa vyjadril k dodržiavaniu dohodnutých pravidiel. „Vratné poháre sú, samozrejme, už štandardom všade, tak prečo nie u nás, ale ak sa niektorý z podnikateľov rozhodol, že ich bude ignorovať, tak to skrátka mohol spraviť. Tzn., v jednom stánku som punč dostal do papierovo-plastového pohára aj v top období vianočných trhov, kedy všetci ostatní používali vratné poháre, a na Silvestra detto. A to píšem len o dvoch stánkoch, kde som sa práve zastavil, možno to bolo v rámci námestia bežné. Proste klasická bystrická Potemkinovská dedina, kedy sa na fejsbučiku tvárime, akí sme eko, ale realita je niekde inde a niet toho zamestnanca mesta, ktorý by to kontroloval a nariadil nápravu,“ doplnil Michal.

Jana s prvým nápadom poslanca nesúhlasí: „Nemyslím si, že jednotné stolíky a výzdoba by bola lepšia. Úplne by to znehodnotilo kolorit vianočných trhov. To by sme už mali nariadiť, kto čo má aj hovoriť a aj predávať. Každý majiteľ stánku má svoj tovar a aj predstavu o stánku.“

Príspevok komentoval aj jeden z predajcov. „Ja ako tohoročný predajca som navnímal kopec ďalších a omnoho dôležitejších problémov. Kľudne mi zavolajte, rád sa s vami podelím o skúsenosti,“ reagoval Erik. „V dávnej minulosti to bolo tak, že radnica po akcii zvolala všetkých aktérov, pekne im poďakovala a potom sa spoločne riešili nedostatky tak, aby o rok neboli. Takto sa to robí všade tam, kde sa neboja počuť kritiku a chcú ju riešiť,“ odpovedal mu Martin.

Podľa Veroniky by mohli byť lepšie ceny v stánkoch, no mesto by najskôr muselo zlacniť nájom stánkarom. „Ja osobne by som investovala do lepšej, krajšej a väčšej výzdoby. Nemám z nášho námestia pocit, že to v tom období žije Vianocami. A tie ceny sú brutál, ale nedivím sa im, keď majú také astronomické nájmy,“ pridala komentár Barbora.

Treba zrušiť hnusné plastové poháre a nahradiť ich kvalitnou keramikou. Viem, že by sa zvýšila cena zálohy, ale mnohí by si pohár nechali, teda kúpili, čo by bolo prínosom aj pre mesto. Máte na to rok, aby ste našli kvalitného dodávateľa a výrobcu vkusných pohárov s vianočným motívom, prípadne aj motívom mesta,“ myslí si Jaromír.

Martina žiada mesto, aby zabezpečil otvorenie toaliet počas konania celých trhov. „Možno by stačilo sa ísť pozrieť do iných miest a metropol, kde ceny boli nižšie (neustále sa zvyšujúce poplatky mestu zaplatí zákazník), program a atmosféra krajšia a bohatšia. Neviem, či však uniformita a jednotnosť je tá pravá cesta, toto sme tu už mali,“ dodal Rastislav.



Najnovšie v Banskobystrickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia