Rušňovodičom na železnici sa môžete stať od 19 rokov. ZSSK ponúkajú skutočne zaujímavý plat


ZSSK ponúkajú rušňovodičom skutočne zaujímavý plat. Koľko zarobíte?

Foto: Rušňovodičom na železnici sa môžete stať od 19 rokov. ZSSK ponúkajú skutočne zaujímavý plat
Foto: ZSSK

 S úpravou zákona o dráhach prichádza dobrá správa pre tínedžerov. Rušňovodičom ZSSK sa môžu najnovšie stať už od 19 rokov. Po absolvovaní výcviku môžu jazdiť len po slovenských tratiach a s maximálnou rýchlosťou 65 km/h. 

„Výhodou je to, že záujemca o prácu rušňovodiča po novom už nebude musieť čakať kým dosiahne vek 20 rokov, aby požiadal o vydanie preukazu rušňovodiča, ale po dôkladnom štúdiu ukončenom úspešnou záverečnou skúškou môže s určitými obmedzeniami jazdiť už ako 19-ročný. Takto mladý rušňovodič začne jazdiť prevažne na posune v staniciach či depách, prípadne na bočných lokálnych tratiach. Po dosiahnutí veku 20 rokov už môže jazdiť bez rýchlostných či traťových obmedzení,“ uvádza Železničná spoločnosť Slovensko. 


Komplexná príprava na povolanie rušňovodiča trvá 18 mesiacov. Začína sa vstupnou lekárskou prehliadkou, kurzom rušňovodiča a napokon záverečnou skúškou a praxou na konkrétnej trati. Potrebné je tiež absolvovanie odborných školení v dopravných predpisoch a intenzívneho výcviku 160 hodín na obsluhe a konštrukcii železničných vozidiel. 


Čo všetko musí rušňovodič ZSSK splniť v číslach:

  • 200 hodín prípravného programu zameraného na osvojenie základných názvosloví a pojmov v železničnej doprave a technike
  • 520 hodín teoretického kurzu rušňovodičov
  • 720 hodín jazdného výcviku pod dohľadom odborne spôsobilej osoby
  • 160 hodín intenzívneho výcviku zameraného na obsluhu a konštrukciu železničných vozidiel

Priemerná mzda rušňovodiča s praxou v samostatnom výkone je viac ako 2 300 eur. K 30. novembru 2024 Železničná spoločnosť eviduje 1 273 rušňovodičov, pričom jej chýba ešte 164 zamestnancov na pokrytie personálnej potreby. 

ZSSK má v rámci duálneho vzdelávania aj vlastnú akadémiu pre rušňovodičov. Okrem štúdia a istoty práce po vyštudovaní odboru má študent niekoľko benefitov. Jedným z nich je aj mesačné podnikové štipendium (od 400 do 1 000 eur za celý rok podľa ročníka) na základe študijného prospechu a ďalších študijných podmienok, príspevok na ubytovanie, stravovanie a na cestu do školy a ďalšie. 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Banskobystrický kraj