Mesto Banská Bystrica v spolupráci s Inštitútom aktívneho bývania začína pracovať na koncepčnom materiáli, ktorý určí víziu mesta v oblasti bytovej politiky. Cieľom je zabezpečiť lepšiu dostupnosť bývania pre všetky skupiny obyvateľstva.
Strategický dokument Program rozvoja bývania bude slúžiť ako rámec pre činnosť samosprávy a jej partnerov v oblasti bývania. Do tvorby dokumentu chce mesto zapojiť odbornú aj laickú verejnosť, s využitím Spolupracovne, v rámci Referátu participácie a inovácie v oblasti otvoreného spravovania.
Dokument Program rozvoja bývania bude sieťovať všetkých aktérov bytovej politiky a každého, kto k téme bývania má čo povedať. Zároveň pôjde o rôzne cieľové skupiny. Napríklad o zamestnávateľov a ich zamestnancov či skupiny ľudí, ktoré nie sú schopné si svoje bývanie zabezpečiť vo vlastnej réžii.
„V procese prípravy dokumentu plánujeme využiť odborný potenciál ľudí z Banskej Bystrice a tamojšieho mestského úradu. Spracovali sme zoznam aktérov bytovej politiky v našom meste. Na základe dôslednej analýzy sme identifikovali niekoľko skupín reprezentujúcich rôzne oblasti, ktoré plánujeme do tvorby dokumentu zapojiť,“ uviedla objasňuje Soňa Kariková, vedúca Referátu participácie a inovácie v oblasti otvoreného spravovania.
Podľa jej slov ide o organizácie z neziskového sektora, ktoré sa zaoberajú skupinami ohrozenými nedostupnosťou bývania, akými sú zdravotne znevýhodnení, seniori, mladí ľudia, ľudia bez domova, rómske komunity či obyvatelia tretích krajín.
Zároveň ide o developerov, správcovské firmy, realitné kancelárie, radu architektov, o aktérov z univerzitného prostredia, štátnych inštitúcií, ako aj poslancov mestského zastupiteľstva. „V novom roku plánujeme všetkých osloviť so žiadosťou o spoluprácu a zapojenie sa do tvorby Programu rozvoja bývania,“ dodala Soňa Kariková.
Pri spracovaní dokumentu bude Inštitút pre aktívne bývanie úzko spolupracovať s odbornými útvarmi mestského úradu, mestskou Spolupracovňou a organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Zámerom všetkých je vytvoriť podmienky pre efektívnu medziodborovú spoluprácu, ale aj spoluprácu s relevantnými externými odborníkmi, socio-ekonomickými partnermi i verejnosťou.
„Celý dokument by mal viesť k tomu, aby malo mesto pred sebou víziu na desať rokov a konkrétnymi krokmi smerovalo k napĺňaniu politiky bývania. Nie je to len o starostlivosti o existujúci bytový fond, ale aj o výstavbe nových bytov, či už v réžii mesta alebo v spolupráci s partnermi. Dokument by mal identifikovať kľúčové výzvy v oblasti dostupnosti bývania a navrhnúť konkrétne opatrenia na jej zlepšenie pre všetky skupiny obyvateľstva, vrátane ohrozených skupín,“ doplnil Marián Bača z Inštitútu aktívneho bývania.
Zároveň vyzdvihol participatívny proces, ktorým bude dokument tvorený. „Nemáme často takto dobre naladené mesto. Jednotlivé útvary mestského úradu identifikovali až 80 partnerov, s ktorými chcú pri tvorbe dokumentu komunikovať. Je to dobré, či už pri spracovaní Programu rozvoja bývania alebo iných strategických dokumentov. Mal som možnosť pozrieť si aj systém online nástroja DECIDIM, ktorý vieme využiť. Dáva nám to nové možnosti komunikácie s partnermi – aktérmi bytovej politiky,“ dodal Bača.
Dokument by mal byť schvaľovaný v mestskom zastupiteľstve na jeseň 2025. Všetky kroky v procese tvorby Programu rozvoja bývania 2030 postupne pribúdajú v sekcii na webe mesta.
„Verím, že zapojením rôznych aktérov bytovej politiky vznikne kvalitný a nadčasový dokument, ktorý nám dá navigáciu, akým spôsobom vytvoriť podmienky pre zabezpečenie bývania rôznych skupín obyvateľov. Zároveň taký, ktorý navrhne inovatívne, efektívne a udržateľné riešenia reagujúce na aktuálne, ale aj budúce výzvy v oblasti bývania. Inštitútu pre aktívne bývanie poskytneme maximálnu súčinnosť pri získavaní informácií a podkladov z odborných útvarov, ako aj pri realizácii participatívneho procesu,“ povedal primátor Ján Nosko.