Prikrmovanie lesných zvierat počas zimy je veľmi dôležité. Počas zimných mesiacov zver nemá k rastlinnej potrave takmer žiadny prístup, postarať sa tak o ňu musia lesníci. Tento rok však s príkrmom v lesoch v okolí Baskej Štiavnice pomáhali aj najmenší občania obce Svätý Anton.
Aj tento rok sa v kaštieľskom parku stretli deti z materských a základných škôl, aby spoločne pripravili štedré Vianoce pre zvieratá žijúce v tamojšom lese. S láskou a starostlivosťou nasypali slnečnicu do kŕmidiel pre vtáčiky a nezabudli ani na ostatné lesné zvieratá. V lese vytvorili netradičný vianočný stromček, na zdobenie použili ovocie a zeleninu.
Zima môže byť pre lesnú zver náročným obdobím, keďže počas mrazivých dní a pokrývky snehu má zver problém s hľadaním potravy. Príprava zimných zásob pre zvieratá, ako sú jelene, srnky či diviaky, prebieha už počas leta a jesene. V týchto mesiacoch sa zabezpečujú rôzne druhy krmiva, ktoré pomôžu zvieratám prežiť zimu a zostať v dobrej kondícii.
Počas jesene sa najčastejšie používa dužinaté krmivo, ako sú jablká, cukrová repa a jadrové krmivo, medzi ktoré patrí kukurica a ovos. Na niektorých miestach sa pridávajú aj repné rezky z cukrovarov. Krmivo pripravené počas leta, najmä seno, sa skladuje v senníkoch a krmelcoch, ktoré sú rozmiestnené v lese, aby zvieratá mali k nemu prístup počas celej zimy. Okrem sena sú dôležitým doplnkom aj minerály, ako je soľ, ktorú zver potrebuje najmä na jar pri prechode zo zimného kŕmenia na letnú pašu.
Krmivo má výrazný vplyv na kondíciu zvierat, čo je kľúčové pre ich prežitie v zime. Poľovníci a ochranári sa snažia udržiavať rovnováhu v populáciách zvierat, pričom správne kŕmenie pomáha zveri lepšie zvládnuť náročné podmienky, ako sú silný mráz alebo vysoký sneh. V niektorých oblastiach, ako je Orava, môže byť snehová prikrývka veľmi vysoká, čo znamená, že zvieratá musia čeliť veľkému vyčerpaniu, aby sa dostali k potrave.
S prikrmovaním počas zimných mesiacov môže ktokoľvek poča prechádzok po lese. Platia však určité pravidlá a spôsoby. Nie všetky potraviny sú pre lesnú zver prospešné a vhodné. Čo odporúča Nadácia na ochranu zvierat, keď sa vyberiete do lesa? Najdôležitejším je správne krmivo a jeho množstvo. Poľovníci rozdeľujú krmivo pre zver do troch kategórií:
Soľ je dôležitým zdrojom chlóru a sodíka, ktorý zver potrebuje. Môžete ju umiestniť v podobe kamennej soli alebo pasty na pň, kde ju zver ľahko nájde. Pečivo je taktiež obľúbené, ale malo by byť dobre usušené, nesolené, bez náplní a nikdy plesnivé. Dôležité je kŕmiť pečivom iba v období mrazov, keď sa neobjaví obleva, inak by zver mohla mať tráviace problémy.