Aktivisti bojujú za záchranu kaprov, no v Banskobystrickom kraji si ich stále môžete kúpiť. Kde ich zoženiete?


Kde v Banskobystrickom kraji kúpite živého kapra?

Foto: Aktivisti bojujú za záchranu kaprov, no v Banskobystrickom kraji si ich stále môžete kúpiť. Kde ich zoženiete?
Foto: FB/Humánny pokrok

Blížiace sa Vianoce opäť prinášajú diskusiu o predaji živých kaprov, ktorá je na Slovensku tradičnou súčasťou sviatočného obdobia. Obraz kadí plných špliechajúcich rýb pred obchodmi je pre mnohých neodmysliteľným symbolom Vianoc. Však posledné roky sa situácia mení. Kritika zo strany aktivistov, zmena spoločenských hodnôt a dopytu spotrebiteľov vedú k tomu, že mnohé reťazce od tohto predaja ustupujú. V Banskobysrtickom kraji ich však stále viete kúpiť aj tento rok. 

Predaj živých kaprov bol dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou vianočných trhov. Ryby často končili vo vaniach domácností pred tým, ako sa stali súčasťou tradičných sviatočných pokrmov. Zároveň však vyvolávali kritiku kvôli nevyhovujúcim podmienkam pri manipulácii a predaji. Ryby sú prepravované v stiesnených podmienkach, bez primeranej starostlivosti, a to im spôsobuje stres. Odborníci varujú pred nevhodným zaobchádzaním s rybami. 

Aktivisti bojujú proti predaju živých kaprov

Občianske združenie Humánny pokrok vedie kampaň „Kaprie peklo“, ktorá upozorňuje na nehumánne zaobchádzanie s rybami. Podľa aktivistov je ambulantný predaj krutým a zbytočným utrpením zvierat. Rybárske združenia naopak tvrdia, že tieto obvinenia sú nepodložené a zavádzajúce. Poukazujú pritom na to, že predaj živých rýb podporuje slovenský chov a regionálnu ekonomiku.

Združenie Humánny pokrok zároveň spustilo petíciu s názvom „ZASTAVTE kruté kaprie peklo“, ktorú je možné podpísať na stránke www.kapriepeklo.sk. Hlavným členom petičného výboru je Martin Smrek. Aktivisti v petícii upozorňujú na nasledovné fakty:

  • Kapor dokáže prežívať strach a cítiť bolesť tak ako aj iné zvieratá. Jeho utrpenie je prehliadané, pretože kapor trpí potichu.
  • Rybársky priemysel kapry vystavuje krutým praktikám spojeným s predajom živých kaprov, ako je dusenie, leptanie očí chlórom, smrť utlčením či odrezaním hlavy pri plnom vedomí.
  • Pred týmito praktikami nie je kapor chránený žiadnym zákonom, a štát len prihliada jeho utrpeniu.

Petícia vyzýva na zákaz predaja živých kaprov s cieľom zastaviť ich utrpenie.

Veľké obchodné reťazce, ako Tesco, Kaufland, COOP Jednota či Lidl, však ustúpili od predaja živých kaprov. Dôvodom je náročná logistika a snaha o ochranu zvierat. Spotrebitelia majú k dispozícii chladené alebo mrazené ryby, ktoré predstavujú praktickejšiu alternatívu.


Združenie humánny pokrok však aktuálne v uliciach protestuje proti krokom reťazca Coop Jednota, ktorý svoj sľub, koniec predaja živých kaprov, porušili. 


Miesta, kde si kapra predsa len kúpite

Napriek tomu sa aj v Banskobystrickom kraji stále nájdu miesta, kde sa živý kapor predáva. V Žiari nad Hronom je tento týždeň predaj živých kaprov organizovaný pred Mestským kultúrnym centrom. Obyvatelia Zvolena taktiež potvrdili predaj kaprov na tržnici, pred obchodným domom Tesco a v areáli Metro. Okrem toho, miestni spomínajú aj súkromné rybie farmy, ktoré ponúkajú čerstvé ryby každý rok.

Prehľad miest s chovom rýb:

  • Mestské kultúrne centrum Žiar nad Hronom - od 17. do 23. decembra od 8:00 do 17:00 hod. 
  • Farma na chov rýb Ľubietová 
  • Zvolen tržnica
  • Zvolen Metro 
  • Zvolen obchodný dom Tesco 

Hoci tradícia predaja živých kaprov pomaly ustupuje, záujem Slovákov o tento symbol Vianoc pretrváva. Zatiaľ čo niektorí uprednostňujú chladené ryby, iní sa nevzdávajú tradičných nákupov na trhoch alebo priamo od chovateľov. Rozhodnutie, či si zvolia živú alebo spracovanú rybu, tak zostáva na každom z nás. 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Banskobystrický kraj