Zvolenčan Štefan pridal na sociálnu sieť príspevok, v ktorom prosil o radu. „Menili ste niekto kvôli zvýšenej chorobnosti dieťaťa škôlku? S ktorou škôlkou vo Zvolene máte dobrú skúsenosť?“ pýtal sa. Ako sa však ukázalo, ľudia majú k problému odlišný postoj
Podľa Kataríny zmena škôlky nepomôže, pokiaľ sa nezmení myslenie rodičov. „U nás boli takí, čo im dieťa zvracalo jeden deň a na druhý už bolo opäť v škôlke. Čo tam po tom, že niektorých chytil norovírus riadne a skončili sme v nemocnici. Takisto aj s nádchou. Ja som dieťa nechávala vždy doma preliečiť, čiže to vyzeralo tak, že v piatok poobede ho to už chytalo a minimálne týždeň, ale skôr dva, bol doma,“ opísala žena.
Zmenu si všimla, keď sa objavil koronavírus. „Jedinú zmenu som uvidela, keď bola korona a do škôlky mohlo chodiť len pár detí... A moje dieťa, čuduj sa svet, vydržalo zdravé vyše troch mesiacov. Akonáhle sa škôlka sprístupnila pre všetkých, do týždňa bol chorý. A to som poňho chodila hneď po obede pred spánkom a deti tam kašľali, smrkali, často práve tých rodičov, ktorí boli doma,“ dodala Katarína.
„Na to je škôlka aby, dieťa prišlo do kontaktu s klasickými vírusmi a baktériami! To prejde, chce to len trpezlivosť. Prvý rok sme boli chorí 14-krát,“ napísal Michal. „Tu zmena škôlky nepomôže. Stačí, že sa v jednej triede nájde jeden nezodpovedný rodič a je to jeden kolotoč. Darmo si rodič piple dieťa zo sopľov, keď sa vráti a má to naspäť, ešte aj s prídavkom. Žiaľ, zmena prichádza nie škôlkou, ale myslením rodičov,“ myslí si Simona.
Aj Viktor tvrdí, že to nie je o škôlke, ale o imunite dieťaťa. „Ak je dieťa choré, treba ísť k imunoalergológovi a nechať ho vyšetriť a hlavne pomáhať detskej imunite rôznymi podpornými látkami. Viem, o čom hovorím, tiež mám dieťa v škôlke a bývalo dosť choré. Keď sme dali nosné mandle von, tak sa to o dosť zlepšilo,“ uviedol.
„Vždy to tak bolo v škôlkach. Len je rozdiel v tom, že mladí ľudia to majú so zamestnávateľom ťažšie, ale určite majú ešte rodičov alebo dobré susedy a mohli by pomôcť v prvých dňoch nákazy, aby nešli medzi ostatné zdravé deti,“ napísala Anna.
Karin sa podelila s vlastnou skúsenosťou. „V každej škôlke sa nájde rodič, čo sa bude tváriť, že svojou nezodpovednosťou vlastne robí službu ostatným, lebo deti si budujú imunitu, keď on vláči svoje choré dieťa do škôlky. Ja pri prvom náznaku nádchy, alebo že sa dieťa necíti dobre, ho nechávam doma. Minulý rok som bola tehotná a malá mi každý druhý týždeň dovliekla nejakú chorobu a, samozrejme, ma nakazila. Po poslednej, čo sme mali týždeň vysoké horúčky, som ju už nedala vôbec, až teraz od septembra. Ale kolobeh sa opakuje. Za mňa by malo byť každé dieťa ráno v škôlke prehliadnuté, odmeraná teplota, ale kašle sa na to,“ opísala žena.
„Ja by som skôr dala papier od riaditeľa škôlky, že kto má choré deti, nemôže ich dať do škôlky. Veď aj tie deti sa poriadne nepreliečia a musia sa trápiť s chorobami. Hlavne, že spokojní rodičia majú od detí pokoj. A je im to úplne jedno, že nakazia celú škôlku. To by mali riešiť učiteľky, že také deti nevezmú a, bohužiaľ, nech sú s takými deťmi doma,“ tvrdí Daniela.
„U nás tento problém prestal nástupom detí na základnú školu. V škôlke dva dni v škôlke, dva týždne doma a dookola. V škole v prvom ročníku vynechali asi päť dní za rok,“ dodala Erika.