Čierny Balog vyzerá na pohľad ako pokojná obec plná kľukatých ciest a hustých lesov, kde idylickú scenériu, ktorá každoročne priláka množstvo turistov, dotvára horský vzduch. Dnes sa však za touto malebnou kulisou odohráva dráma, akú si miestni obyvatelia donedávna ani nevedeli predstaviť.
Horehronské lesy, ktoré roky patrili k najkrajším v krajine, dnes ustupujú masívnej ťažbe. Príčinou je sucho a invázia lykožrúta, ktorý zasiahol predovšetkým smrekové porasty. Aj keď miestni, na čele so svojím starostom, upozorňujú na následky týchto aktivít, nákladiaky sa stále ženú obcou.
Na území je nutné vyťažiť množstvo dreva, ktoré predstavuje približne milión kubíkov, informuje STVR. Pre porovnanie, objem tohto ťaženia je takmer 140-tisíc raz väčší, ako objem ťažby dreva na celom Slovensku za minulý rok. To, že obcou prejde každých pár minút obrovský kamión plný dreva, zrazu dáva zmysel.
Keď sa teraz v obci spustí prudký dážď, voda z vyrúbaných kopcov steká priamo do dediny. Pôda, ktorú kedysi chránili stromy, sa teraz správa ako strecha, po ktorej sa dažďová voda rýchlo valí dole. Navyše miestni, ktorí sú závislí na práci v lesníctve, sa obávajú o budúcnosť.
Turistická atrakcia Čiernohronská železnica už teraz pociťuje dopady. Lesy, ktoré obklopovali jej trasu a robili ju nezabudnuteľnou, sa menia na nehostinné holiny. Miestni sa obávajú, že keď zmizne prírodná scenéria, zmiznú aj turisti.
Lesy Čierneho Balogu boli vždy viac než len zdrojom dreva. Predstavovali živobytie, ochranu pred prírodnými živlami a pýchu regiónu. Lesníci síce ťažia drevo, ale zničené cesty, vodovody a holoruby zostanú ako ťažké bremeno pre obec, nehovoriac o hluku a zhoršenej dopravnej situácii. Stačí sa postaviť vedľa cesty, aby človek na vlastnej koži pocítil, ako dedina vibruje pod náporom drevom naložených kamiónov.