Mobilné domy získavajú na Slovensku čoraz väčšiu popularitu, no prípad pani Anny Brozmanovej z Rohožnej pri Brezne ukazuje, že ich umiestnenie môže byť spojené s nepríjemnými komplikáciami.
Pani Anna si myslela, že mobilný dom nevyžaduje stavebné povolenie, a preto si ho postavila na zdedenom pozemku. Úrady však majú opačný názor a žiadajú, aby bol dom odstránený. O komplikáciách, ktoré Annu s bývaním sprevádzali infomormovala STVR.
Pani Brozmanová si nechala doniesť dom na kolesách na pozemok, ktorý zdedila po svojich predkoch. Chcela ho zmysluplne využiť a tráviť na ňom čas s rodinou. Pozemok oplotila a vybudovala žumpu, no všetko bez povolení.
Na úrad zamierila až keď boli všetky kroky podniknuté. „Aj keď som počula, že stavebné povolenie nepotrebujem, tak som to chcela slušne vybaviť. Zaujímala som sa o územný plán mesta Brezna a tým tá peripetia začala,“ vysvetlia Anna pre STVR. Úrady tvrdia, že pozemok je v chránenej oblasti CHKO Poľana, nie je určený na výstavbu a navyše, pani Anna nie je jeho jedinou vlastníčkou. Mobilný dom preto podľa stavebného zákona nemá na pozemku čo hľadať.
Hoci mobilné domy spĺňajú technické normy, legislatíva ich nejasne definuje. Podľa advokáta Rastislava Pauča pre STVR sa stávajú stavbou, ak sú pevne spojené so zemou, upraví sa podklad, alebo sa napoja na inžinierske siete – čo je aj tento prípad.
Odborníci upozorňujú, že pri umiestňovaní mobilných domov je kľúčové zistiť všetky podmienky na stavebnom úrade. Mobilný dom je stále prepraviteľné vozidlo, ale jeho umiestnenie musí rešpektovať zákony,