Výstavba domov pri masovom hrobe v Banskej Bystrici pokračuje, zákaz je stále v nedohľadne


Bystričania stavajú domy pri masovom hrobe

Foto: Výstavba domov pri masovom hrobe v Banskej Bystrici pokračuje, zákaz je stále v nedohľadne Foto: Facebook, Autor/Martin D.

Otázka rozšírenia ochranného pásma pamiatkovej ochrany v Kremničke pri Banskej Bystrici sa stala naliehavou po tom, ako si majitelia pozemkov postavili rodinné domy v tesnej blízkosti masového hrobu.

Podľa informácií portálu STVR, tento krok vyvolal ostrú kritiku za znevažovanie pietneho miesta, kde nacisti počas druhej svetovej vojny zavraždili 747 ľudí. Samospráva mesta preto požiadala v marci o stavebnú uzáveru, avšak rozhodnutie o tejto žiadosti zatiaľ neprinieslo žiadne výsledky.

Zavŕšený archeologický výskum

Na mieste pamätníku a v jeho okolí priebehal archeologický výskum, ktorý sa skladal z troch fáz. Vedúcim tímu bol docent Pavol Šteiner z katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý vysvetlil, že cieľom je poskytnúť pamiatkarom relevantné dôkazy pre realizáciu tohto rozšírenia. „Doposiaľ bol chránený len pamätník a hroby, čo sa ukázalo ako nedostatočné. Naším cieľom je definitívne zdokumentovanie tohto pietneho miesta a jeho ochrana pre budúce generácie,“ uviedol Šteiner.


Prvá fáza archeologických prác zahŕňala povrchový prieskum s detektormi kovov, ktorý presnejšie lokalizoval miesta popráv pri protitankovej priekope a betónovom bunkri. V máji a júni sa uskutočnili terénne výkopové práce, ktoré však boli pre dážď a pretekanie potoka do priekopy odložené. Záverečná fáza výskumu, ktorá sa začala v septembri, ukončila archeologický výskum. 

Rodinné domy pri masových hroboch

Pri pietnom mieste sa začala výstavba nových rodinných domov, čo vyvolalo reakciu zo strany mesta. Na podnet krajskej prokuratúry začala samospráva konať už na jar a obrátila sa na okresný úrad v Banskej Bystrici.

„Samospráva dodnes nemá spätnú väzbu o vykonaní akéhokoľvek relevantného úkonu,” uviedol Filip Gašparec, vedúci stavebného úradu mesta Banská Bystrica pre portál STVR



Stavba rodinných domov pri masových hroboch v Kremničke, Zdroj/FB, Autor/Martin D.


Na okresnom úrade však v čase podania návrhu zanikol príslušný odbor výstavby, a tak bola vec postúpená novovzniknutému Úradu pre územné plánovanie a výstavbu, ktorý však žiadosť neevidoval. Mesto sa následne obrátilo na prokuratúru.

„Podnet mesta bol doručený v minulom týždni, prokurátor netrestného odboru Generálnej prokuratúry SR po preštudovaní rozhodne v zákonnej lehote,” informovala pre STVR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Výsledky výskumu posúdia odborníci z Mestského úradu, Krajského pamiatkového úradu a archeologického tímu, na základe ktorých sa rozhodne o rozšírení ochranného pásma.

Mesto Banská Bystrica aktívne podporuje tento projekt a stará sa o Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke. V roku 2022 sa mesto postaralo o historický a dokumentačný výskum, ktorý viedol k zapísaniu protitankovej priekopy a bunkra do Ústrednej evidencie vojnových hrobov. V roku 2023 bola zrealizovaná revitalizácia priekopy, čím sa zlepšilo uchovanie tejto historickej lokality.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Banskobystrický kraj