Mesto Lučenec sa na sociálnej sieti bráni voči tvrdeniam, ktoré prezentuje občianske združenie Náš Lučenec, o.z.. Označilo ich za zavádzajúce a pridalo aj vyjadrenie k niektorým z nich. K problematike sa v komentároch vyjadrili aj viacerí obyvatelia, ktorí s určitými vysvetleniami mesta nesúhlasia.
„Uvedené združenie a jeho predsedníčka už takmer dva roky pravidelne zverejňovaním zavádzajúcich tvrdení, ktoré vznikajú spájaním nesúvisiacich informácií, neznalosťou príslušných zákonov a skutočností, alebo vychádzajú z fabulácií, a ďalším konaním útočí na vedenie mesta Lučenec, zamestnancov mesta Lučenec, poslancov mestského zastupiteľstva či zmluvných partnerov mesta Lučenec,“ uviedlo v úvode vyjadrenia mesto.
Mesto upozorňuje na porovnávanie služieb poskytovaných spoločnosťami Mepos s.r.o. a Detox s.r.o., v ktorom sa predsedníčka združenia snaží navodiť dojem plytvania financií.
„Mesto Lučenec si objednaním služby mobilného zberu nebezpečných odpadov splnilo svoju povinnosť vyplývajúcu zo zákona 79/2015 Z. z, a to min. dvakrát ročne zabezpečiť zber nebezpečného odpadu bez ohľadu na to, či v našom meste funguje zberný dvor, alebo nie. Túto službu mesto obyvateľom poskytovalo aj v predchádzajúcich rokoch – mesto ďakuje všetkým obyvateľom, ktorí službu využili a svoj odpad odovzdali týmto spôsobom,“ tvrdí mesto.
Lučenec sa ďalej vyjadril aj k tvrdeniam o údajných pochybeniach pri vrátení preplatkov z daní. Podľa predsedníčky postup mesta nie je v poriadku a iné inštitúcie preplatok vracajú ľuďom automaticky.
„Zdôrazňujeme, že porovnávanie postupu mesta Lučenec a „iných inštitúcií“ je irelevantný, pretože každá inštitúcia sa riadi inými pravidlami a príslušnými zákonmi. Zo zákona č. 563/2009 Z.z., vyplýva, že daňový preplatok je možné vrátiť na základe žiadosti daňového subjektu. Mesto sa preto riadi príslušným zákonom a neuplatňuje iný postup, ktorý by bol v rozpore s ním,“ píše mesto.
Mesto Lučenec označilo tvrdenia o žiadostiach o zmiernenie tvrdosti zákona ako manipulatívne. Ide konkrétne o uplatnenie 30-percentnej zľavy z poplatku za odpad, ak ide o jednoosobovú domácnosť v rodinnom dome, kde je zavedený množstevný zber odpadu. Podľa tvrdení predsedníčky sú žiadosti na uplatnenie zmiernenia tvrdosti zákona v iných mestách bežne dostupné a stiahnuteľné na stránkach mesta.
„Mesto niekoľkokrát informovalo verejnosť o tejto „zľave“ – zo zákona o miestnych daniach vyplýva, že zavedenie tejto možnosti je rozhodnutím obce ako správcu dane podľa vlastnej úvahy, a nie povinnosť explicitne stanovená zákonom. Príslušné ustanovenie zákona nikde nedefinuje formu žiadosti, ani jej obsah a už vôbec nie povinnosť obce zverejňovať vzor žiadosti. Boli kontaktované nasledovné mestá, pričom ani jedno z nich takéto tlačivo na vzor žiadosti nemá zverejnené: Rimavská Sobota, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Brezno, Zvolen, Rožňava,“ tvrdí vedenie mesta.
Ďalšie nepravdivé tvrdenie sa má týkať toho, že v mestskom parku boli uložené kopy stavebného odpadu.
Pravdou je, že išlo o materiál pripravený na úpravu rigolov v mestskom parku… Vo verejnom priestore sa v súvislosti s opravou prítoku vodu do mestského parku objavili aj tvrdenia o údajne nekvalitne prevedenej práci a „vyhodených peniazoch z mestskej kasy“, čo sa taktiež nezakladá na pravde, keďže materiál bol dodaný sponzorsky, práce boli uhradené z financií získaných sponzorsky a boli vykonané odborne, ekonomicky efektívne a čiastočne aj svojpomocne, uviedlo mesto.
Mesto Lučenec tvrdí, že rozdielnosť názorov je prirodzená, avšak diskusia by mala prebiehať v rovine výmeny relevantných argumentov. Údajnou snahou vedenia mesta bolo nadviazať spoluprácu aj s predsedníčkou OZ Náš Lučenec. „Výsledkom však nebol konštruktívny dialóg. Mesto je pripravené právne sa brániť voči šíreniu zavádzajúcich tvrdení,“ dodalo mesto.
K vyjadreniam mesta na sociálnej sieti sa vyjadrili viacerí obyvatelia. „Vy len píšete stále reakcie na tvrdenia… Však dokážte ľuďom, že máte pravdu, lebo ľudia vidia, čo stvárate a ako ľudí ťaháte za nos. Treba vyjsť s kožou na trh. Alebo treba priznať, že vaše férové odpady nie sú tak férové pre každého,“ napísal Ivan.
„Presne, však každý z obyvateľov platí inú sumu a keď sa opýtame prečo, nevedia človeku podať ani normálne vysvetlenie. To je jak Tipos Bingo, niekto platí 29 eur, niekto 48 eur a ďalší zase 54 eur,“ pridala sa Silvia.
„Čo sa týka smetí, je zaujímavé, že sa točia vozidlá aj trikrát denne, ale nič neodvezú. Kontajnery nikdy neostanú všetky vyprázdnené,“ tvrdí Róbert. „Mesto je v totálnom rozvrate! Finančnom, organizačnom a morálnom,“ kritizuje Karol.
Norbert napísal: „Len tak námatkovo - stav chodníkov, ciest (Novohradská), rekonštrukcia cesty pri parku len 2/3, v akom stave je mestský park, parádna zmluva s KOSIT, zrušenie ubytovne na Rúbanisku a nezačatie stavby, znehodnotenie plavárne KERKO, problémy s odpadom, v podstate rozpad mestského úradu pre občanov v jednej budove, polročná “skúšobná prevádzka” novej plavárne, priemyselný park… A to som len tak narýchlo zalovil v pamäti. Bráňte sa, prosím, ozaj skutkami pre obyvateľov mesta, nie útokmi na ľudí, ktorí vás na chyby upozorňujú a mali by ste ich brať v úvahu.“
Karin dodala: „Pokiaľ sú to fabulácie, tak nie je sa predsa čoho obávať a ani nutnosť upozorňovať na nepravdy. Kričí len ten, kto má strach.“