Martin na bielom koni neprišiel. Aká je pravdepodobnosť, že bude snežiť v deň pranostiky? SHMÚ zverejnilo analýzu


Odkiaľ prichádza pranostika Martina na bielom koni?

Foto: Martin na bielom koni neprišiel. Aká je pravdepodobnosť, že bude snežiť v deň pranostiky? SHMÚ zverejnilo analýzu Foto: Chat GPT

Martin na bielom koni tento rok neprišiel. Slováci majú pranostík mnoho, ale ako vznikla tá z 11. novembra a čo presne znamená? Slováci dokonca nie sú jediní, pre ktorých je tento dátum výnimočný. 

V novembri naši predkovia začali pozorovať prvý jesenný sneh. Okolo 11. novembra ho videli aj v nížinách, kde sa počas októbra takmer nevyskytuje. Pranostika o Martinovi na bielom koni pritom nie je jediná, ktorá sa po Slovensku traduje. Poznáme aj variáciu na Martina medveď líha či na svätého Martina, kúri sa už z komína. 

Najstaršie pranostiky o Martinovi sú staré 130 rokov. Preto sa niet veľmi čomu čudovať, že sú už neaktuálne. Dokazuje to aj analýza SHMÚ z rokov 1981 až 2015, kedy pozorovali výskyt sneženia za 35 rokov.

„Za snehovú pokrývku sa započítali aj nesúvislá snehová pokrývka a poprašok. Štatistická pravdepodobnosť výskytu sneženia v % pre deň 11.11. je približne od 9 % na nížinách do 43 % v najvyšších polohách Tatier. Snehová pokrývka sa na Podunajskej nížine v období 1981 – 2015 nevyskytla ani raz. V najvyšších polohách Tatier sa vyskytla snehová pokrývka na Martina v každom roku,“ uvádza hydrometeorologický ústav. 

Analýzu uverejnili v roku 2021 a vypláva z nej, že súčasné obdobie klimatickej krízy nezodpovedá tradičnej pranostike. „Ak má Martin na bielom koni predstavovať prvé sneženie po jeseni, podľa našich údajov prichádzal prvý sneh na Liptov s oneskorením, v priemere až 20. novembra, čiže na Félixa,“ skonštatoval hydrológ Michal Danko z Výskumnej základne pre horskú hydrológiu Ústavu hydrológie SAV v Liptovskom Mikuláši.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Banskobystrický kraj