Mesto Zvolen informovalo, že spoločnosť Asekol končí s prevádzkou nádob na elektroodpad. Od pondelka ich postupne začína odvážať z ulíc mesta.
„O možnosť triedenia tohto druhu odpadu neprídeme, aj naďalej je možné odovzdať ho v zbernom dvore spoločnosti Marius Pedersen na Lieskovskej ceste 15,“ doplnilo mesto.
Príspevok komentovala obyvateľka Zuzana: „Určite budú ľudia chodiť do zberného dvora… Nemôže Pedersen dať takéto kontajnery? Elektroodpad bude končiť v komunále, žiaľ.“
Mesto jej odpovedalo: „Po celom Slovensku sa už o pár týždňov opäť začne dvíhať poplatok za odpad v dôsledku novej legislatívy a požiadavky na spracovanie odpadu pred uložením na skládku. Každá samospráva, vrátane tej našej, sa preto snaží minimalizovať náklady, aby túto povinnosť premietlo do konečného poplatku pre obyvateľa čo najmenej. Ak by mali byť nanovo rozmiestnené tieto červené kontajnery a, samozrejme, aj pravidelne vyvážaný ich obsah, zaplatil by to v konečnom dôsledku opäť obyvateľ a poplatok za odpad by bol navýšený výraznejšie. Spoločnosť Asekol to robila zadarmo nad rámec zákona.“
Denisa doplnila: „Malé elektronické zariadenia či elektrospotrebiče je možné naďalej odovzdávať v predajniach s elektronikou (napr. Planeo Elektro v Európe). Prosím, nehádžte ich do bežného kontajnera.“
Zber drobného elektroodpadu, prenosných batérií a akumulátorov prostredníctvom červených kontajnerov sa končí aj v Banskej Bystrici.
Prevádzkovateľ systému zberu drobného elektroodpadu mestu v uplynulých dňoch oznámil, že prevádzka a zvoz kontajnerov sa stávajú z finančných dôvodov neudržateľné. Preto ešte počas mesiaca november budú červeno-biele kontajnery postupne stiahnuté z územia celého stredného Slovenska, vrátane Banskej Bystrice.
Elektrospotrebiče nepatria do nádob na komunálny odpad. Bystričania majú naďalej možnosť bezodplatne odovzdať elektroodpad v Zbernom dvore mesta pri malej železničnej stanici Radvaň, zároveň aj v sídle prevádzky spoločnosti DETOX s.r.o. na Zvolenskej ceste 139 v Banskej Bystrici, s ktorou má mesto uzatvorenú zmluvu.
Ďalšou z možností je odovzdanie elektroodpadu prostredníctvom spätného zberu distribútorovi elektrozariadení priamo v predajni elektrospotrebičov spôsobom kus za kus rovnakého druhu. V neposlednom rade aj prostredníctvom jarného a jesenného mobilného zberu nebezpečného odpadu.