V lesoch nad Čiernym Balogom, ktorý je súčasťou Horehronia, plánuje štátny podnik Lesy SR vybudovať vodnú nádrž - tajch, ktorá by mala zmierniť riziko povodní. Projekt, ktorý aktuálne čaká na posúdenie vplyvov na životné prostredie, má riešiť čoraz častejšie hrozby prírodných živlov a dopady klimatických zmien, pričom jeho náklady sa odhadujú na približne 660 000 eur.
Vodná nádrž má vzniknúť na vodnom toku Šaling, východne od obce Čierny Balog, kde sa v minulosti nachádzal historický tajch využívaný na splavovanie dreva. Z tejto pôvodnej stavby dnes zostáva už len malá časť násypu hrádze. Projekt zahŕňa vybudovanie sypanej zemnej hrádze dĺžky 73,6 metra a šírky 3 metrov, ktorá bude obsahovať bezpečnostný prepad a rôzne prehrádzky, informuje Enviroportál. Tieto komponenty majú pomôcť zachytávať sedimenty pritekajúce z neďalekých bezmenných prítokov a efektívne regulovať prietok vody v prípade náhlych povodní.
Podľa zástupcov Lesov SR bolo miesto vybrané kvôli terénnym podmienkam, ktoré umožnia maximálne využitie priestoru. Nádrž má dosahovať prevádzkovú hladinu vo výške 635,5 metra nad morom a pokryje plochu takmer 7900 štvorcových metrov. Voda v nádrži bude miestami hlboká až štyri metre, čo vytvorí zásobáreň o objeme približne 7300 kubických metrov vody.
Čierny Balog je súčasťou rozsiahlej oblasti Horehronia, ktorú v minulosti zasiahla lykožrútová kalamita na rozlohe vyše 15 000 hektárov. Kvôli nej plánujú Lesy SR vyťažiť v priebehu tohto roka milión kubíkov dreva, čo výrazne oslabuje schopnosť pôdy absorbovať vodu. Prebiehajúca mimoriadna ťažba navyše spôsobuje zvýšené riziko povodní, a to nielen počas silných búrok, ale aj pri intenzívnych dažďoch.
Tajch na Šalingu bude teda slúžiť ako jedno z hlavných opatrení. Mal by byť schopný nielen udržiavať stabilnejší prietok vody v čase sucha, ale aj slúžiť ako zásobáreň vody pre prípadné lesné požiare, čo predstavuje dôležitú prevenciu v situáciách s nedostatkom vlahy. Taktiež pomôže v boji proti stále viac častým poveternostným extrémom.