FOTO: Na sídlisku v Banskej Bystrici vyrástla dažďová záhrada. Podobnú si viete urobiť aj doma


V Bystrici sa tešia z novej dažďovej záhrady

FOTO: Na sídlisku v Banskej Bystrici vyrástla dažďová záhrada. Podobnú si viete urobiť aj doma
Galéria: 5 fotiek
Foto: FB/ZAaRES

V Banskej Bystrici sa podarilo zrealizovať úspešný projekt s názvom Dažďovka na Uhlisku, ktorý bol podporený grantom od Nadácie SPP v hodnote 1500 eur. Tento projekt bol zameraný na revitalizáciu verejného priestoru na ulici Golianova pri bytových domoch číslo 2, 4 a 6, ktorý trpel dlhodobou degradáciou zelene.

Čo je dažďová záhrada? 

Dažďové záhrady sú úžasným spôsobom, ako prírode pomôcť a zároveň si skrášliť okolie. Predstavte si malú oázu priamo vo vašej záhrade, ktorá zachytáva dažďovú vodu, podporuje vsakovanie a osviežuje vzduch. Tieto terénne priehlbiny, známe aj ako bioretenčné plochy, dokážu zbierať vodu zo striech, chodníkov či parkovísk a nasmerovať ju tam, kde má najväčší úžitok – späť do pôdy.  

Dažďová záhrada nielenže spomaľuje odtok vody, ale prispieva aj k dopĺňaniu podzemných vôd a udržuje okolie príjemne chladné, čo je v horúcich dňoch na nezaplatenie. A navyše, vďaka kvitnúcim rastlinám sa stane nádhernou súčasťou vášho domova, plnou života, farieb a vôní.  

Galéria: 5 fotiek

Prečo vznikla na sídlisku?

V dôsledku neorganizovaného parkovania na sídlisku Uhlisko v Banskej Bystrici, bola miestna zeleň značne poškodená, čo viedlo k obmedzeniu prirodzeného vsakovania vody a vytváraniu blatistých povrchov.


Cieľom projektu bolo odvedenie vody do novozriadenej dažďovej záhrady, čo pomáha zlepšiť schopnosť vsakovania a zároveň obnoviť estetický vzhľad priestoru. Mesto Banská Bystrica navyše plánuje v budúcnosti vybudovať ekologické parkovacie miesta, ktoré zabránia ďalšej degradácii tejto lokality.

Projekt Dažďovka premenil nevyužívaný a znehodnotený verejný priestor na ulici Golianova na príjemné a funkčné prostredie, ktoré poslúži obyvateľom. Takéto iniciatívy pomáhajú zlepšovať nielen estetickú hodnotu verejných priestranstiev, ale prispievajú aj k lepšej mikroklíme.

Galéria: 5 fotiek

Čo sídlisko získalo?

    • Menej kaluží, viac radosti: Znižuje množstvo vody odtekajúcej z vášho pozemku.
    • Čistá voda, lepší svet: Filtruje nečistoty pomocou pôdy, takže voda, ktorá vsiakne, je čistejšia.
    • Voda tam, kde ju potrebujeme: Pomáha dopĺňať zásoby podzemných vôd.
    • Prírodná klimatizácia: Ochladzuje okolie a prispieva k príjemnej mikroklíme.
    • Raj pre vtáky a motýle: Vytvára krásne prostredie plné kvetov, ktoré priťahujú užitočný hmyz a vtáctvo.

Záhradnícke a rekreačné služby mesta vyzývajú obyvateľov, aby podobné projekty realizovali aj vo svojich súkromných záhradách. Vytváraním dažďových záhrad môžeme spoločne zabezpečiť lepšie vsakovanie vody priamo na mieste zrážok a podporiť tvorbu príjemnejšej mikroklímy s bohatými kvitnúcimi rastlinami.

Možností je mnoho! Môžete ju založiť na menšom pozemku pri dome, kde bude zavlažovaná vodou zo strechy, alebo na väčších plochách ako súčasť záhrady či trávnika. Pri väčších projektoch sa dajú dažďové záhrady umiestniť pri veľkých budovách a parkoviskách.





Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Banskobystrický kraj