Banskobystričanku Petru trápi hniezdo sršňov. Preto sa rozhodla, že sa na sociálnej sieti spýta ľudí na ich názor, čo s ním má urobiť.
Najviac komentujúcich sa zhodlo, že treba osloviť hasičov, ktorí si s hniezdom poradia. „Nič nerobte. Teraz v jeseni sa sršne stiahnu prezimovať do zeme. Keď bude hniezdo v zime prázdne, tak ho zlikvidujte, aby sa nemali kde vrátiť,“ poradila Jana. Jaroslav podotkol, že sa sršne nevracajú.
„Ej, či je krásne a fascinujúce. Včelári alebo hasiči to vyriešia, ak si netrúfate sami,“ napísal Vladimír. „Ak sú to sršne, tak už je po nich. Treba to len zobrať a spáliť. Oni si na jar aj tak postavia nové inde,“ pridal komentár Marián.
Aj Jaroslav mal podobný názor: „Stačí trochu počkať. Sršne sa do hniezda nevracajú, ani sa tam iné nenasťahujú. Už je to len pamiatka na ich prácu. A časom sa rozpadne.“
„Darovať na dáku ZŠ. Deti budú mať skvelú názornú pomôcku na biológiu. Aspoň u nás na škole, to deti veľmi fascinuje, že si môžu zblízka pozrieť. Prázdne, samozrejme,“ poradila Mirka.
Dana uviedla: „Ak je to na mieste, kam nechodíte, tak nevadí, ak tam hniezdia. Prípadne si budúci rok spravia nové hniezdo. Sršne nie sú veľmi útočné. Útočia, ak im chodíte okolo hniezda a zasahujete do neho. Zato sú veľmi užitočné. Regulujú hmyz aby sa nepremnožil - teda ak sú v okolí napríklad ovocné sady, chránia úrodu.“
Tento rok ku nám zavítal aj invázny sršeň ázijský, ktorý je menší, ale množí sa oveľa väčšou rýchlosťou. „Ázijský sršeň likviduje včely. No a práve tohto nevítaného hosťa naše sršne lovia, takže ak vám to vyslovene nevadí, určite ich nechajte u vás žiť,“ dodala Dana.