FOTO: Smetisko v prírode pri Zvolenskej Slatine opakovane vyvoláva rozhorčenie. Kto je za to zodpovedný?


Vo Zvolenskej Slatine opakovane vzniká nelegálna skládka

FOTO: Smetisko v prírode pri Zvolenskej Slatine opakovane vyvoláva rozhorčenie. Kto je za to zodpovedný? Foto: pixabay.com

Obyvatelia Zvolenskej Slatiny, obce neďaleko Zvolena, sú opäť znepokojení stavom svojho okolia. Miesto Pod Hájom smerom k Úhradám sa stáva nelegálnym smetiskom, hoci pred rokom prebehla rozsiahla očistná akcia. Obyvatelia vyjadrujú svoju frustráciu a požadujú okamžité riešenie situácie.

„A takto si vážime okolie našej obce,” píše jeden z miestnych. „Pred rokom aj niečo prebehlo upratovanie a takto to opäť vyzerá.“

Situácia vyvolala búrlivú diskusiu na sociálnych sieťach. Viacerí obyvatelia obviňujú znečistenie konkrétnu skupinu ľudí. „Čo sa vyhovárate na cigánov, my si riadime Úhrady, ale povedzte, tým, čo chodia za dedinu vysypať, potom to hádžu na cigánov,“ reaguje Vlasta, ktorá poukazuje na nepravdivé obvinenia a zdôrazňuje, že ich komunita sa o svoje okolie stará a za odpad si platí. 

Nelegálne smetisko opakovane vzníká pri Zvolenskej Slatine, Zdroj/Facebook


Jana vyjadrila znepokojenie nad tým, koľko ľudí skutočne platí za odvoz odpadu: „Rada by som vedela, koľkí si odtiaľ platili za odvoz komunálneho odpadu ako my všetci ostatní. Je predsa jednoduchšie vyhodiť to hocikde.“

Niektorí obyvatelia sa zamýšľajú nad konkrétnymi opatreniami, ako by sa situácia dala riešiť. Martin navrhuje zavedenie fotopascí na miestach, kde k nelegálnemu vyhadzovaniu odpadu dochádza opakovane. „Písal som pani starostke mail aj s fotkami,“ dodáva.

Milan verí, že obecný úrad k tejto situácii zaujme stanovisko a spomína, že už sám danú oblasť nafotil. Ostatní súhlasia s návrhom fotopascí, no zdôrazňujú, že „tých fotopascí by muselo byť viac, nie len na tomto mieste.“ Ľuba má svoj vlastný návrh, ako bojovať s tými, ktorí pravidelne znečisťujú prírodu: „Keď zistia, kto to robí, verejne ich menovať v obecnom rozhlase.“


Zatiaľ však vinník či vinníci zostávajú neznámi. Jeden z prispievateľov dodáva, že je len otázkou času, kedy bude páchateľ chytený: „Ktovie, či chodí jeden niekto alebo viacerí... ale je to drzosť a verím, že bude chytený.“

Obyvatelia Zvolenskej Slatiny žiadajú, aby obecný úrad prijal konkrétne kroky, ktoré by zabránili ďalšiemu znečisťovaniu. Mnohí dúfajú, že verejné odsúdenie a zavedenie monitorovania prostredníctvom fotopascí pomôže v boji proti nelegálnemu ukladaniu odpadu.

Kontaktovali sme Obecný úrad Zvolenskej Slatiny, aby sme zistili plány do budúcna. Pýtali sme sa aké opatrenia chce obec podniknúť, aby zamedzila opakovanie problému s nelegálnymi skládkami. 

„To nie je prvá, ale ani posledná skládka, ktorá na území Zvolenskej Slatiny vznikla.  Obec túto problematiku dlhodobo rieši a nie len na tomto konkrétnom mieste, teda pri ceste do rómskej osady (časť Úhrady). V prípade, že sa nám podarí identifikovať pôvodcu skládky podľa druhu vyhodeného odpadu, snažíme sa docieliť, aby si ju pôvodca sám odstránil. To sa nám podarilo aj v tomto prípade. Pôvodca odpadu skládku odstránil,  odpad umiestnil do smetných nádob, ktoré si zakúpil na obecnom úrade a odpad zlikvidoval zákonným spôsobom,“ uviedla starostka Mária Klimentová.

Sú však skládky, kde nevedia identifikovať pôvodcu a v takomto prípade obec skládku likviduje na vlastné náklady. Na kritických miestach sa obec snaží predchádzať vzniku skládok. „V časti Nový dvor sme uzatvorili prístupovú komunikáciu, aby sem odpad nemohol byť vyvážaný.  Pod nadjazdom v smere do Zolnej sme umiestnili fotopascu, osadili informačnú tabuľu so zákazom sypať smeti. Zriadili sme miestnu hliadku, ktorá problémové územia monitoruje,  najmä rómskych spoluobčanov upozorňuje a napomína, ale vzniku ďalších skládok sme aj napriek týmto opatreniam v niektorých lokalitách nezabránili. Stále sa nájdu občania, ktorí nelegálnym spôsobom svoj odpad likvidujú,“ opísala starostka. 

Doplnila, že je ťažké  prichytiť pôvodcu odpadu  na mieste. „Len v tomto prípade je možné riešiť nelegálnu skládku v priestupkovom konaní. Viackrát sme spolupracovali s Okresným úradom, odborom starostlivosti o ŽP a v konečnom dôsledku musela obec skládku odstrániť na svoje náklady. Obec má v súčasnosti 2762 obyvateľov, z toho cca 550 obyvateľov rómskeho pôvodu a naozaj nie je jednoduché naučiť všetkých, ako sa majú správať k životnému prostrediu a k svojej obci,“ dodala.



Zdroj: Facebook

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Banskobystrický kraj