Ministerstvo životného prostredia zrušilo projekt, ktorý mal zlepšiť kvalitu ovzdušia v Jelšave. Plán počítal s výmenou starých vykurovacích zariadení v stovke domácností, ale po dvoch rokoch príprav bol tento týždeň nečakane zastavený. O situácií z Jelšavy informoval predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter a portál STVR.
Jelšava podľa dostupných informácií patrí medzi mestá s najhorším ovzduším na Slovensku, kde smog a nevhodné vykurovanie spôsobujú v zime závažné problémy.
Projekt, na ktorý vláda schválila viac ako tri milióny eur, mal priniesť aj vznik sociálneho podniku, ktorý by v nevyužitých priestoroch vyrábal brikety pre miestnych obyvateľov. Okrem toho sa očakávalo vytvorenie štyroch nových pracovných miest. Primátor Jelšavy Milan Kolesár vyjadril veľké sklamanie zo zrušenia projektu a upozornil, že miestni obyvatelia stratili dôveru v štátne inštitúcie. Európska únia navyše hrozí sankciami za znečistenie.
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter označil rozhodnutie vlády za šokujúce a smutné. „Dnes je v kalendári zapísané: Svetový deň čistého ovzdušia. Dnes myslím zvlášť na obyvateľov a skvelého primátora Jelšavy,“ vyjadril sa Lunter na sociálnej sieti v v nedeľu 7. septembra.
„Pre Jelšavu čierna streda. Projekt na vláde zastavili. Čo tam po tom, koľko ľudí na tom pracovalo. Čo tam po tom, akú nádej v ľuďoch vzbudili, ako mali ľudia v Jelšave zrazu pocit, že nie sú zabudnutí pánubohu za chrbtom, keď je reč o štátnej pomoci. Slovenská tragikomédia, ktorá v Jelšave prehĺbi nedôveru v štát. Čo taký “štát” vlastne čaká od ľudí? Zatancujeme si, zaspievame, ideálne v krojoch, k tomu čo sme si, to sme si, vypime si… a snáď vás opijeme rožkom?“ dodal.
Lunter upozornil, že táto zmena len prehĺbi nedôveru v štát. Štátna podpora sa podľa neho nerobí príkazmi zhora, ale buduje sa dôverou ľudí odspodu. Náhradná schéma, ktorú vláda ponúka, zďaleka nenaplní pôvodné očakávania projektu za viac ako tri milióny eur.
Ministerstvo životného prostredia ako alternatívu ponúklo program Obnov dom, ktorý umožňuje domácnostiam získať dotáciu na výmenu kotlov a iné energetické opatrenia. Záujem o tento program však v Jelšave zostáva nízky, čo len podčiarkuje nedôveru ľudí voči štátnej pomoci.