V Banskej Bystrici robia miestnym obyvateľom
problém spomaľovacie pruhy, takzvané retardéry. Problémom však nie je to, že sú na ceste umiestnené, aby spomaliil premávku. Jeden z obyvateľov sa na
sociálnej sieti sťažoval na to, ako si nahnevaní vodiči, ktorých retardér spomalil, kompenzujú svoju frustráciu.
Banskobystričan Peter na
sociálnej sieti zdieľal príspevok, v ktorom opisal situáciu, ktorá sa na Bakossovej ulici opakuje pravidelne.
„Odkedy sú na Bakossovej inštalované retardéry (čo chválim), odvtedy sa ukazuje koľko retardov v tomto meste jazdí. Keď ich už retardér pribrzdí, pol metra za ním šliapnu na plyn tak, že keď tam bývate, idete ohluchnúť a to aj o druhej v noci,“ opísal situáciu.
Podľa neho ide o kompenzáciu si hnevu, ktorý vodiči preživajú keď musia spomaliť vozidlo. „Nikdy som netušil, že máme v Banskej Bystrici toľko extrémne hlučných športových áut a motoriek. A že vraj ľudia sa majú zle…. možno by nebolo zle, ak by občas policajti niekoho z nich zastavili a zistili, ako spĺňa normy hlučnosti,“ doplnil.
Reakcie na jeho sťažnosť boli veľmi rôzne. Niektorí obyvatelia zavídia Petrovi jeho problémy, iní sa s ním stotožňujú. Andrea poslala ako riešenie problému vymoženosť, ktorú používajú v iných európskych krajinách. „Hlukový radar. Majú ich Švajčiari, Nemci, Francúzi, Briti,“ uviedla. Hlukový radar posiela pokuty automaticky tým vodičom, ktorí nespĺňajú vymedzené kritéria hluku v oblasti.
Ján síce nie je Banskobystričan, no s problémom súhlasí. „Aj unás na Spiši máme takýto problém s autami, ktoré robia hluk po celom meste a večer a nocí, keď je prázdne mesto, tak oni si idú dať preteky medzi sebou,“ opísal vlastnú skúsenosť.
Častým názorom je to, že spomaľovacie pásy sú zbytočné a robia viac komplikácií ako úžitku. S podobnými vodičmi majú skúsenosť aj v Radvani. „Ideálna štartovacia línia na semaforoch, kde si vedia porovnať cárachy,“ píšu občania. Podľa Pavla je ideálnym riešením odsťahovanie sa na samotu, kde sa občania s podobnými problémami nebudú stretávať.