VIDEO: Banskobystrické kúpalisko napustilo problémové bazény. Sú opäť vhodné na kúpanie?


Banskobystrické kúpalisko napustilo problémové bazény, ako dopadli testy?

Foto: VIDEO: Banskobystrické kúpalisko napustilo problémové bazény. Sú opäť vhodné na kúpanie? Foto: Facebook/Meggie Kováč Mergová

Pred niekoľkými dňami sme informovali, že Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) dňa 26. júla nariadil vypustenie dvoch bazénov na kritizovanom plážovom kúpalisku Aqualand v Banskej Bystrici. Dôvodom bolo prekročenie limitných hodnôt mikrobiologických ukazovateľov.

Viacero návštevníkov kúpaliska uviedlo, že bazény boli síce vypustené, ale po niekoľkých dňoch ich znovu napustili. Preto zostali zmätení, lebo ani ÚVZ SR a ani kúpalisko na svojich stránkach neuvádzali, či sa už problém podarilo odstrániť.


Vyjadrenie RÚVZ

Naša redakcia oslovila Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici (RÚVZ BB). K problematike sa vyjadrila Pavlína Bartová, vedúca Odboru hygieny životného prostredia a zdravia.

Ako uviedla, v letnej kúpacej sezóne 2024 bol doteraz vykonaný štátny zdravotný dozor na plážovom kúpalisku celkom osemkrát, z toho bola kontrola pripravenosti dvakrát a štátny zdravotný dozor šesťkrát.

„Čo sa týka kontroly kvality vody, základná povinnosť prevádzkovateľa kúpaliska je okrem iného zabezpečiť vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie a zabezpečovať vyšetrovanie kvality vody vo frekvencii a rozsahu stanovenom vyhláškou MZ SR č. 308/2012 Z. z. o požiadavkách na kvalitu vody, kontrolu kvality vody a o požiadavkách na prevádzku, vybavenie prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na prírodnom kúpalisku a na umelom kúpalisku. Táto povinnosť prevádzkovateľa plážového kúpaliska je splnená,“ uviedla Pavlína Bartová.

„Nový plavecký bazén, nový detský bazén, Baby bazén a atypický bazén sú s recirkuláciou vody cez pieskové filtre, napúšťané vodou z vlastného zdroja – studne, frekvencia vyšetrovania je pred začiatkom kúpacej sezóny a jedenkrát za mesiac. Rovnako je kontrolovaná a dodržiavaná frekvencia výmeny vody – výmena v Baby bazéne denne, starý plavecký bazén – 1x za 3 týždne. V ostatných bazénoch s recirkuláciou je kvalita vody zabezpečovaná stálym čistením a dodávaním čerstvej riediacej vody,“ priblížila Bartová.


Zrušenie zákazu

RÚVZ BB na základe opakovane nevyhovujúcej kvality vody v novom detskom bazéne „Z“ a v BABY bazéne v mikrobiologických ukazovateľoch vydal dňa 26.7.2024 opatrenie vo forme rozhodnutia o zákaze využívania týchto bazénov na kúpanie do doby obnovenia požadovanej kvality vody.

„V odobratých vzorkách vody z týchto 2 bazénov po vykonaných opatreniach na zlepšenie kvality vody zo strany prevádzkovateľa nebolo laboratórnou analýzou zistené prekročenie limitných hodnôt stanovených fyzikálno-chemických, mikrobiologických a biologických ukazovateľoch a voda v bazénoch zodpovedala požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie v zmysle vyhlášky MZ SR č. 308/2012 Z. z. o požiadavkách na kvalitu vody, kontrolu kvality vody a o požiadavkách na prevádzku, vybavenie prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na prírodnom kúpalisku a na umelom kúpalisku, preto RÚVZ BB vydal dňa 1.8.2024 Rozhodnutie o zrušení zákazu,“ dodala Pavlína Bartová.


Petícia

Návštevníkom sa nepáčil ani zdevastovaný stav kúpaliska. Medzi domácimi sa vo veľkom šírili nechutné detaily vo forme fotiek a videí. Ďalším ukazovateľom sú pribúdajúce slabo hodnotené recenzie na internete a desiatky negatívnych komentárov na sociálnych sieťach pod príspevkami, ktoré sa kúpaliska týkajú.

Fotografie nebezpečných atrakcií sme preto vtedy poslali aj do kancelárie primátora mesta. Hovorkyňa Banskej Bystrice Zdenka Marhefková nás informovala, že na základe našich podnetov podalo mesto žiadosti na kontrolu mestského kúpaliska.

„Oslovili sme Regionálny úrad verejného zdravotníctva so žiadosťou o vykonanie kontroly vzoriek vody z bazénov, ako aj stav sociálnych zariadení. Zároveň sme sa obrátili na banskobystrický Inšpektorát práce, ktorý sme požiadali o kontrolu prevádzky herných prvkov, šmýkačiek, nafukovacích vodných atrakcií a pod., pretože z pohľadu bezpečnosti môžu predstavovať riziko poškodenia zdravia návštevníkov kúpaliska,“ uviedla Marhefková.

Nehnevaní občania sa rozhodli spustiť petíciu, ktorú doteraz podpísalo už viac než 4000 ľudí. „Ako znepokojené a nahnevané občianky sme spustili petíciu, ktorá pošle odkaz primátorovi a aj nájomcovi nášho plážového kúpaliska. Aktuálny nájomca si tento areál nezaslúži, nestará sa oň, necháva ho chátrať, jeho stav je zúfalý!” napísala na sociálnej sieti Meggie, Banskobystričanka, ktorá s ďalšími ženami stojí za vznikom petície.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Banskobystrický kraj