Žiar nad Hronom je prvým a jediným mestom na Slovensku, v ktorom sa testuje a zavádza koncept digitálneho dvojčaťa (Digital Twin). V praxi to znamená, že všetky objekty na zemi, nad zemou aj pod ňou budú naskenované a následne digitalizované.
Konkrétne ide budovy, cesty, stromy aj inžinierske siete. Ako uvádza mesto na sociálnej sieti, vytvorenie digitálneho obrazu krajiny je kľúčové pre lepšie plánovanie a využitie územia. Postupne bude takto zmapované celé územie Slovenska.
Práve preto sa Žiar nad Hronom zúčastnil konferencie Fórum pre smart agendu, ktorá sa 18. a 19. apríla konala pod záštitou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) v Starej Lesnej.
Panelovej diskusie na tému Budovanie siete digitálnych dvojčiat v regiónoch sa zúčastnil prednosta mestského úradu Juraj Miškovič. Ostatných zástupcov samospráv, odbornej verejnosti a MIRRI informoval o aktuálnom stave, v ktorom sa projekt nachádza, o výhodách, ktoré digitálny obraz prinesie obciam a mestám, ako aj o požiadavkách samospráv budúce funkcionality digitálneho dvojčaťa.
Ako uvádza MIRRI, Digital Twin sa stáva vynikajúcim pomocníkom pri plánovaní rozvoja inteligentných miest. Simuláciou riešení ešte pred realizáciou umožňuje vidieť plánované zmeny v kontexte a včas indikovať nedostatky, ktorým sa dá takto predísť. V Digital Twin je možné namodelovať priestorové objekty a procesy od urbanizmu až po územné plánovanie vrátane architektonických aspektov ako je individuálna bytová výstavba, antény virtuálnej siete, solárne panely či verejná doprava.
Takáto simulácia je skvelým nástrojom na optimalizáciu rozvoja miest a obcí. Digitálny model postavený na množstve dát replikuje fyzický svet mesta a zachytáva procesy, ktoré by sme si inak ani nevedeli predstaviť.
Prostredníctvom digitálneho dvojčaťa môžu mestské organizácie efektívne analyzovať dáta pre zlepšenie kvality života obyvateľov, vytvárať ekonomické príležitosti a revitalizovať komunity. Očakáva sa, že o pár rokov sa Digital Twin stane štandardom.
Simulácie Digital Twin spoľahlivo naplánujú budúcnosť bez pomoci človeka, technológie sa postarajú o automatizáciu, výkon a výrobu produktu či služby pre koncového užívateľa. Technológia Digital Twin má obrovský potenciál. Jedným zo zásadných benefitov je bezpečnosť, pri simuláciách sa predchádza problémom ohrozujúcim zdravie a životy ľudí.
Aktuálne sa v rámci EÚ overuje koncept Digital Twin s cieľom jasne definovať, prečo by sa mali mestá zaujímať o mestský Digital Twin. Tento model je virtuálnou kópiou fyzickej hmoty mesta a prostredníctvom dát, dátovej analytiky a strojového učenia pomáha modelovať simulácie, ktoré môžu byť upravované a menené podľa potrieb.
Prináša nákladovú a prevádzkovú produktivitu, lepší krízový manažment, otvorený rozhodovací proces na základe dát, lepšie participatívne riadenie či mestské plánovanie. V súčasnosti mestá investujú do digitálnych dvojčiat pre čiastkové riešenia, ako je napríklad zber odpadu, energetické siete alebo manažment dopravy.