Už dávnejšie sme vás informovali, že sa Banskou Bystricou šíri intenzívny zápach. Občania sa situáciu rozhodli riešiť a na radnicu smerovali viacero podnetov. Mesto preto oslovilo regionálne spoločnosti s otázkou, či nedošlo k zmenám v ich technologických procesoch.
Každá z oslovených spoločností však uviedla, že prevádzka funguje v štandardnom režime bez akýchkoľvek zmien, havárií alebo nežiaducich udalostí.
Spoločnosť ČOV a. s. Slovenská Ľupča, ktorá sa špecializuje na spracovanie priemyselných odpadových vôd a biomasy, potvrdila, že neunikajú žiadne zdraviu škodlivé látky do ovzdušia.
Najväčší vplyv na šírenie zápachu mali podľa mesta poveternostné podmienky, nízky tlak, hmla a vyššia teplota spolu s vysokou vlhkosťou vzduchu. Spoločnosť ČOV a. s. v máji požiadala výrobné podniky, aby dočasne znížili výrobu, a to práve kvôli vtedajšiemu stavu počasia.
Zápach sa ani po vyše mesiaci nepodarilo odstrániť a podľa niektorých Bystričanov je ešte intenzívnejší. „Ten zápach sa stupňuje. Viem, že tu bol vždy, ale teraz je to extrém. Občas sa nachádzam v Nemciach a na ten zápach sa naozaj človek zobudí. Toto nie je normálne,“ napísal v miestnej facebookovej skupine Matúš.
Posťažovala sa aj Lucia: „Sme v meste ani nie 5 hodín po dovolenke a mám chuť si pobaliť kufre a vrátiť sa spať, kde vetranie nie je luxus a ani výsada. Zobudím sa o 4 ráno na smrad v spálni lebo som si počas noci dovolila nechať otvorené okná. Cez deň sú horúčavy a je logické, že občan bez klimatizácie si chce počas noci aspoň trochu vyvetrať a vychladiť byt. Deje sa presne to, čoho som sa obávala,“ opísala nespokojná žena.
K aktuálnej situácii sa vyjadrilo aj mesto: „V tomto smere koná Slovenská inšpekcia životného prostredia. Kontroly ešte neboli ukončené.“ Reagoval na ňu Michal, ktorý označil za poľutovaniahodné, že mesto po niekoľkých týždňoch poskytlo len takúto strohú odpoveď. Ako sa zdá, ľudia si na vyriešenie problému so zápachom budú musieť ešte počkať.