Na miestach masových popráv a povstaleckej obrany sa v apríli začala prvá fáza archeologického výskumu. Nič podobné sa na Slovensku zatiaľ nerealizovalo. Samospráva výskum podnietila s cieľom získania podkladov, ktoré v budúcnosti pomôžu pri rozširovaní pásma pamiatkovej ochrany na danom území.
Vedúcim archeologického tímu je Pavol Šteiner z katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. „Doposiaľ bol chránený len pamätník a hroby, čo sa ukázalo ako nedostatočné. Základný zámer celého výskumu má byť rozšírenie celej pamiatkovej ochrany danej lokality. Naším prvotným cieľom je poskytnúť pamiatkarom relevantné doklady, aby sa tento zámer podarilo zrealizovať. Druhotným vedeckým zámerom je objaviť niečo nové. Dnes (v pondelok, pozn.red.) realizujeme jednodňový povrchový prieskum s detektormi kovov. V mesiacoch máj – jún plánujeme vykonať sondáž protitankovej priekopy a betónového bunkra, s cieľom identifikovať miesta popráv. Na jeseň by sme chceli realizovať druhú fázu – v lesíku pod cintorínom, kde je ešte jeden povstalecký obranný výkop,“ objasnil v apríli docent Šteiner.
Mesto Banská Bystrica v súlade so zákonom o vojnových hroboch dlhodobo udržiava Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke. V priebehu rokov bol areál vyčistený, bola obnovená prístupová cesta a nainštalovaný informačný systém, ktorý poskytuje návštevníkom informácie o udalostiach druhej svetovej vojny. V roku 2022 mesto zabezpečilo historický a dokumentačný výskum v okolí pamätníka. Na základe žiadosti mesta bol v roku 2022 objekt protitankovej priekopy a bunkra zapísaný do Ústrednej evidencie vojnových hrobov ako samostatný vojnový hrob. V roku 2023 prebehlo kompletné vyčistenie a revitalizácia protitankovej priekopy.
Počas povrchového prieskumu s detektormi kovov v apríli tohto roka sa výskumnému tímu podarilo presne identifikovať miesta v oblasti protitankovej priekopy a betónového bunkra, kde sa v minulosti konali masové popravy. protitankovej priekopy a betónového bunkra, kde sa v minulosti konali masové popravy.
V pondelok sa mali začať terénne výkopové práce a sondáž protitankovej priekopy a betónového bunkra, ktoré budú trvať do piatku, 21. júna. Odborníci z archeologického a vojensko-historického hľadiska budú mať príležitosť preskúmať profil a rozmery priekopy, ktorá bola nafotená v roku 1944, ale doteraz nebola nikdy skúmaná.
Identifikácia miest budovania povstaleckej obrany, masových popráv a neskorších exhumácií, ktoré zodpovedajú historickým udalostiam overeným predchádzajúcim archívnym a dokumentačným výskumom, môže pamiatkarom poskytnúť ďalšie dôkazy na zvýšenie ochrany pamiatkových a pietnych hodnôt objektov v danej lokalite, konkrétne rozšírením súčasného ochranného pásma Národnej kultúrnej pamiatky na širšie okolie.