V Žiari nad Hronom investujú 3,1 milióna eur do 15 škôl, aby boli prístupné pre osoby so zdravotným znevýhodnením. Projekty schválili Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Mesto o tom informuje na svojom webe.
Predseda BBSK Ondrej Lunter uviedol, že na 59 stredných školách sa v tejto chvíli nachádza 62 študentov, ktorí majú nejaký hendikep.
„Nerobíme to však len pre nich. Máme tu desiatky, možno stovky detí, ktoré sú dnes na základných školách a ktorým môžeme pomôcť pri rozhodovaní sa, kam na strednú škola aj vďaka tomu, že naše školy budú bezbariérové. Aby tieto deti a ich rodičia nemuseli pri výbere prihliadať na to, či sa vôbec dostanú do budovy, ale mohli sa rozhodovať na základe svojho talentu a preferencií,“ pokračoval Lunter.
Predmetom projektov sú aktivity zamerané na odstránenie fyzických bariér, ako sú napríklad vyznačené parkovacieho miesta pre zdravotne ťažko postihnuté osoby (ZŤP), dobudovanie chodníkov, vybudovanie bezbariérových vstupov do budov, osadenie šikmých schodiskových plošiny, alebo vybudovanie bezbariérových toaliet a ďalšie iné aktivity.
Do výzvy Ministerstva školstva, vedy a výskumu Slovenskej republiky pod názvom Debarierizácia väčších škôl sa zapojilo aj Gymnázium Milana Rúfusa. „Naša škola aktívne sleduje všetky výzvy, ktoré vychádzajú. Tešíme sa, že poslanci tento projekt schválili,“ povedala riaditeľka gymnázia Dana Paálová. Žiakov so znevýhodnením v škole už mali a predpokladá sa, že časom znova budú.
Bezbariérovosť žiarskeho gymnázia by podľa jej slov nepomohla len žiakom so znevýhodnením, ale aj zamestnancom školy. „Okrem toho tu máme aj športovcov, ktorí môžu mať zranenie, čiže to bude výhoda aj pre nich,“ vysvetlila riaditeľka.
Podľa nej by v priestoroch školy mal pribudnúť výťah, ktorý pokryje štyri poschodia a šikmé schodiskové plošiny na schody pre vozíčkarov. Takisto sa budú robiť úpravy na vstupných dverách tak, aby boli pre ľudí na vozíčku ľahšie otvárateľné pri vchode aj východe zo školy.
Taktiež je v škole naplánované prebudovanie dvoch toaliet na bezbariérové. „Čo sa týka vstupu do tried, musia sa odstrániť prahy a lišty, ktoré sú nad úrovňou podlahy na chodbách a triedach,“ doplnila Paálová.
Zapojenie sa do takejto výzvy je podľa riaditeľky žiarskeho gymnázia proces, ktorý má tri fázy. Vypracovanie projektovej dokumentácie, súhlas zriaďovateľa školy, čo je v tomto prípade BBSK a podanie projektu na Ministerstve školstva Slovenskej republiky.
Všetky tri fázy škola už splnila, teraz sa podľa Paálovej čaká na výsledky procesu hodnotenia projektov. „Ak budeme mať to šťastie a budeme hodnotení ako škola, ktorá príspevok na debarierizáciu dostane, až potom bude nasledovať konanie na stavebnom úrade a výberové konanie na zhotoviteľskú firmu. Následne sa začne so stavebnými úpravami v škole. Projekt Debarierizácie škôl na Slovensku bude celkovo ukončený v júni 2025,“ dodala riaditeľka.
Krajskí poslanci zároveň prijali Akčný plán ku Koncepcii rozvoja školstva na aktuálny rok, ktorý v troch prioritných oblastiach stanovuje jedenásť veľmi špecifických cieľov. Tie povedú k skvalitneniu výchovy a vzdelávania, rozvoju a podpore celoživotného vzdelávania a k profilovaniu škôl v súlade so špecifikami kraja.
„Obzvlášť chcem zdôrazniť, že tento plán obsahuje konkrétne kroky a opatrenia na zníženie výskytu šikany na našich školách. Toto je téma, o ktorej sme hovorili už viackrát, ale budem o nej hovoriť stále a pri každej príležitosti - je dôležité na ňu poukazovať, je dôležité ju riešiť a je dôležité vytvoriť pre jej obete či svedkov dostatok možností a bezpečného priestoru, aby sa ju nebáli nahlasovať,“ uzavrel banskobystrický župan.