V mestskej časti Kremnička, ktorá je známa svojou tragickou históriou z čias druhej svetovej vojny, začal archeologický výskum, ktorý je tu prvý svojho druhu. Tento projekt, iniciovaný samosprávou, má za cieľ získať nové podklady pre rozšírenie pásma pamiatkovej ochrany v tejto lokalite.
Od apríla 1945 do roku 1948 bolo z masových hrobov v Kremničke exhumovaných 747 tiel, čo z tohto miesta robí jednu z najtemnejších kapitol slovenskej histórie. Pamätník obetiam fašizmu tu dodnes pripomína tieto tragické udalosti. Pred dvoma rokmi sa mesto rozhodlo zabezpečiť historický a dokumentačný výskum týchto lokalít. Na základe žiadosti samosprávy bol v roku 2022 objekt protitankovej priekopy a bunkra zapísaný do Ústrednej evidencie vojnových hrobov.
Archeologický výskum v Kremničke je realizovaný na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici. Ide o priestory protitankovej priekopy, povstaleckých bunkrov a lokalitu Pod Stráňami, kde došlo k popravám a pochovaniu obetí. Nie všetci vlastníci pozemkov však umožnili vykonanie výskumu, čo sa týka najmä lúky pod pamätníkom, ktorá slúžila ako zhromaždisko obetí.
Prvá fáza výskumu zahŕňala jednodňový povrchový prieskum s detektormi kovov, ktorý sa uskutočnil v polovici apríla. V máji a júni prebiehali sondáže protitankovej priekopy a betónového bunkra s cieľom identifikovať miesta popráv. Výskumný tím sa na jeseň zameria na druhú fázu výskumu, ktorá bude pokračovať v hĺbkovom skúmaní týchto lokalít.
Okrem skúsených archeológov z Katedry archeológie UKF v Nitre sa do projektu zapájajú aj doktorandi, študenti bakalárskeho a magisterského stupňa, ako aj dobrovoľníci z Banskej Bystrice a okolia.
Tento rok si pripomíname 80. výročie od vypuknutia Slovenského národného povstania. Výsledky výskumu v Kremničke môžu byť mementom tohto výročia a symbolom snahy o ochranu našej histórie.