V Banskej Bystrici ocenili viacero ľudí. Čím si zaslúžili čestné občianstvo, Cenu mesta alebo primátora?


V Banskej Bystrici ocenili viacero ľudí, dostali čestné občianstvo

Foto: V Banskej Bystrici ocenili viacero ľudí. Čím si zaslúžili čestné občianstvo, Cenu mesta alebo primátora? Foto: banskabystrica.sk

Banská Bystrica má mnoho úspešných a výnimočných obyvateľov, ktorí robia dobré meno svojmu mestu nielen doma, ale aj v zahraničí. Čestné občianstvo za rok 2023 získalo deväť jednotlivcov a jeden kolektív, ktorí si ho prevzali v Cikkerovej sieni historickej radnice.

Ocenenie odovzdali za kultúrno-spoločenský prínos a celoživotné dielo v oblasti hudby Jánovi Egrymu, ktorý pôsobil v Banskej Bystrici takmer 58 rokov. Popri Jánovi Levoslavovi Bellovi patrí na území dnešného Slovenska k najnadanejším hudobným skladateľom cirkevnej hudby druhej polovice 19. storočia.

Druhým laureátom je Ján Fekete, rodák z Modrého Kameňa, ktorý má významný podiel na verejnom vystúpení banskobystrických študentov v roku 1968 za akademickú slobodu. Najnovšie historické výskumy potvrdili, že Banská Bystrica patrila jeho zásluhou medzi najvýznamnejšie miesta študentských pohybov v danom období na území Československa.


Ocenenie za zásluhy o rozvoj v odbore neurológia a za celoživotný prínos v starostlivosti o pacientov s epilepsiou si prevzal Vladimír Donáth. Držiteľ striebornej i zlatej medaily J. E. Purkyně za zásluhy o Slovenskú lekársku spoločnosť, je dodnes prezidentom Slovenskej ligy proti epilepsii.

Lekár a vysokoškolský pedagóg Ludvik Nábělek si cenu odniesol za zásluhy o rozvoj lekárskeho odboru psychiatria a za šírenie povedomia o národnooslobodzovacom boji v SNP. Do povedomia verejnosti vstúpil nezmieriteľným bojom voči snahám o dehumanizáciu a komercionalizáciu zdravotníctva, ktorému dokázal obetovať aj svoju funkciu a postavenie. Je priekopníkom liečby nelátkových závislostí na Slovensku.


Soňa Šváčová dostala ocenenie za významný podiel na úspešnej činnosti, propagácii a zveľaďovaní Literárneho a hudobného múzea ŠVK v Banskej Bystrici. Ako múzejníčka, literárna historička a publicistka sa významným spôsobom zaslúžila o rozvoj a propagáciu tejto kultúrnej inštitúcie v meste pod Urpínom. Pri príležitosti 30. výročia vzniku a za zodpovednú podnikateľskú činnosť cenu získala aj spoločnosť twd SK, s.r.o. Počas troch desaťročí svojej činnosti sa skupina twd stala vo svojom odvetví známou a konkurencieschopnou firmou v rámci stredoeurópskeho regiónu.

Cena primátora

Prvou ocenenou za minulý rok sa stala Zora Bittarová za kultúrno-spoločenskú činnosť v prospech mesta. Výraznú časť v jej pracovnom živote zohralo banskobystrické krematórium, kde najskôr externe a neskôr interne pôsobila ako recitátorka aj ako rečníčka na smútočných rozlúčkach.

Za celoživotné pôsobenie v oblasti lekárstva a významný podiel na vzniku a rozvoji detskej chirurgie v meste pod Urpínom si z rúk primátora Jána Noska ocenenie prevzal lekár Jozef Kočajda. Jeho zásluhou bolo v Banskej Bystrici pred dvoma desaťročiami zriadené oddelenie detskej chirurgie, ktoré bolo dovtedy súčasťou chirurgickej kliniky.

Za mimoriadny prínos v oblasti športu a úspešné organizovanie športového podujatia bol ocenený Ľubomír Roško. Bývalý reprezentant v skoku do výšky a atlét Armádneho strediska vrcholového športu Dukla Banská Bystrica patrí medzi autorov myšlienky a organizátorov halového výškarského mítingu Banskobystrická latka.

Cena primátora za minulý rok bola udelená aj prednostovi internej kliniky Rooseveltovej nemocnice Ľubomírovi Skladanému. Získal ju za významný podiel pri vzniku a rozvoji transplantačného centra v Banskej Bystrici, ktoré zabezpečuje starostlivosť o pacientov pred a po transplantácii pečene. Zároveň aj za inovatívne projekty v oblasti medicíny, na ktorých sa podieľa.

Každý z laureátov získal originálny grafický list vytvorený špeciálne pre túto príležitosť. Jeho autorom je akademický maliar Igor Benca.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Banskobystrický kraj