Rozsiahla výstavba chát v oblasti Dolnej Lehoty vzbudzuje strach obyvateľov. Obávajú sa totiž hroziaceho znečistenia vodných zdrojov, ktoré môže spôsobiť práve výstavba rekreačných objektov.
Obyvatelia na situáciu viackrát upozornili starostku obce. Kontaktovali aj viaceré úrady. Tvrdia totiž, že výstavba nie je v súlade s projektovou dokumentáciou, a to najmä kvôli chýbajúcim železobetónovým pumpám.
Na miesto výstavby boli podľa obyvateľov umiestnené čističky odpadových vôd, no podľa zákona k nim nemá stavebník žiadne stanovené povolenia.
Obyvatelia majú strach z toho, že voda z čističiek môže aj po spracovaní odpadu obsahovať rôzne nebezpečné látky. „Obávam sa toho, že tie čističky môžu kontaminovať povrchovú alebo podpovrchovú vodu, ale aj hlbšie umiestnené vodné zdroje,“ hovorí obyvateľ obce Ladislav Ganzarčík.
Podzemná voda v tejto oblasti je jednou z najkvalitnejších na Slovensku a celá oblasť patrí do ochrannej vodohospodárskej oblasti - nemožno sa čudovať, že obyvatelia majú o tento zdroj strach.
Staviteľ s dolnolehotčanmi nekomunikuje žiadnou formou. Odkázal ich na rozhodnutie Štátneho stavebného dohľadu, ktorý vykonal kontrolu pred dvomi rokmi. Plastové nádrže umiestnené na pozemku neboli zabudované a podľa zápisnice majú slúžiť na zber dažďovej vody.
„Práveže to tam nie je zakreslené vôbec. Vôbec tam nie sú žiadne plastové nádrže, ktoré by zberali vodu. Nie sú zadefinované ani v pláne, na ktorý sa odvolávajú,“ opisuje obyvateľ Dolnej Lehoty Štefan Romančík.
Starostka obce Viera Hudíková hovorí, že kolaudáciu nepodpíše, pokiaľ na mieste nebudú nepriepustné žumpy. Obec bola na obhliadke spolu s poslancami, pri kolaudácii zistili prítomnosť čističiek odpadových vôd.
Obyvatelia podali podnet na odbor životného prostredia okresného úradu v Brezne a na miestnu prokuratúru.