Vo Zvolene a v Banskej Bystrici prebehne deratizácia. Týka sa aj základných a materských škôl


Vo Zvolene aj v Banskej Bystrici prebehne deratizácia

Foto: Vo Zvolene a v Banskej Bystrici prebehne deratizácia. Týka sa aj základných a materských škôl
Foto: Facebook/Mesto Zvolen

V dňoch od 29. až 30.4.2024 sa uskutoční celoplošná jarná deratizácia Zvolena, ktorá sa bude týkať základných a materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Hlásenia o miestach, v ktorých ľudia spozorovali výskyt hlodavcov, môžu poslať na Odbor výstavby a životného prostredia Mestského úradu Zvolen.

Nahlásené miesta budú operatívne zaradené do harmonogramu deratizácie. „V záujme dosiahnutia čo najefektívnejšieho výsledku Vás žiadame o nevyhnutnú spoluprácu,“ píše Zvolen na svojom webe.

Mesto žiada všetkých občanov, aby počas výkonu deratizácie dodržiavali pokyny deratizačných pracovníkov v teréne a zvýšili opatrnosť v dohľade nad maloletými deťmi. Taktiež v starostlivosti o domáce zvieratá, ktoré by mohli prísť do styku s kladenými deratizačnými prostriedkami.

„Všetky deratizačné nástrahy obsahujú ochrannú horkastú látku, ktorá chráni proti stráveniu prípravku pri náhodnom požití zo strany necielených organizmov. Povinnú ochrannú deratizáciu môžu vykonávať iba právnické a fyzické osoby, ktoré majú na túto činnosť oprávnenie podľa osobitných predpisov,“ dopĺňa mesto.



Deratizácia v Banskej Bystrici

Mesto Banská Bystrica takisto vykonáva prostredníctvom oprávnených osôb na celom území deratizáciu, dezinsekciu a dezinfekciu verejných priestranstiev. Pri podnetoch je dôležité nahlásiť presnú lokalizáciu výskytu hlodavcov, najlepšie aj s umiestnením nôr.

„Po potvrdení výskytu škodcov sú do nôr umiestnené nástrahy proti hlodavcom pomocou PET fliaš. Miesto sa následne zabezpečí, aby nebolo prístupné pre ľudí, a ani pre spoločenské zvieratá.Tam, kde nie je možné umiestniť nástrahu do nôr, zmluvná spoločnosť nástrahy umiestňuje do deratizačných staničiek. Ak sa opakovanými kontrolami potvrdí, že výskyt hlodavcov sa podarilo eliminovať, PET fľaša je odstránená. Následne sú nory vyplnené štrkom,“ uviedol Peter Suchý, vedúci Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev MsÚ v Banskej Bystrici.

Samospráva vykonáva deratizačné zásahy na plochách verejného priestranstva s potvrdeným výskytom, ktoré sú v majetku mesta. „V prípade výskytu potkanov a myší vo vnútorných priestoroch bytových domov, v šachtách a kanalizačných prípojkách v priamom vzťahu k bytovému či rodinnému domu, ako aj v priestoroch objektov právnických osôb si deratizáciu musí zabezpečiť vlastník na vlastné náklady. Približne 45 percent z celkového výskytu hlodavcov je práve pre poškodenie kanalizačných prípojok, kde je deratizácia veľakrát neúčinná a výskyt hlodavcov sa opakuje,“ poznamenala Zuzana Abrinková z oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev.

Kvôli úspešnosti celomestskej deratizácie je potrebné, aby sa do nej spolu s mestom zapojili aj majitelia a správcovia inžinierskych sietí, právnické osoby, správcovia bytových domov, ako i vlastníci rodinných domov. Rovnako je nevyhnutné, aby sa okolie stojísk s nádobami na komunálny odpad udržiavalo v čistote. Odpadky sú jedným z hlavných zdrojov potravy hlodavcov. Samospráva preto žiada obyvateľov o spoluprácu.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Banskobystrický kraj